Nárok na podporu v nezaměstnanosti – minimální odpracovaná doba?

Dobrý den.

Vím, že musím být zaměstnána alespoň 12 měsíců v období posledních 24. měsíců, abych měla nárok na podporu. Smlouvu mám přesně na rok. Ale pokud jsem v tomto pracovním období byla 9 dnů na neschopence, budu mít nárok na podporu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jitka D., 13.02.2016 20:37

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 03:25 napsal/a:
 

Dobrý den,

Podmínky vzniku nároku na podporu v nezaměstnanosti, jsou stanoveny příslušným zákonem – zde konkrétně Zákon o zaměstnanosti - číslo 435/2004 Sb. viz paragraf 39 a dále:

§ 39 (1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

§ 41 (1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Dále pak platí, že i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, nebo kdy čerpáte řádnou dovolenou, nebo kdy jste třeba na mateřské dovolené, apod. se započítává, jako „zaměstnání“ (resp. je to doba která Vám zakládá účast na důchodovém pojištění).

Zjednodušeně se tedy oněch „12 měsíců“ počítá od prvního dne zaměstnání do jeho konce (datum zahájení pracovního poměru v pracovní smlouvě). Pokud Vám vaše poslední zaměstnání vychází právě přesně na rok, pak byste měla splňovat tuto základní podmínku nároku na podporu v nezaměstnanosti. To, že jste část doby v posledním zaměstnání, byla v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,