Nárok na podporu v nezaměstnanosti při výpovědi ze strany zaměstnance?

Dobrý den,

chci se zeptat, nastoupila jsem 2.11.2015 do zaměstnání, a chtěla bych dát výpověď k 28. únoru ze strany zaměstnance.

Mam 2 měsíční zkušební dobu takže bych mela skončit k 30.4.2016. Budu mít poté nárok na podporu v nezaměstnanosti? Moc dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jiřina B., 18.02.2016 11:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2016 v 10:13 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve pro přesnost, v dotazu uvádíte, že máte „2 měsíční zkušební dobu“ – osobně se ale domnívám, že zde jste měla na mysli „2 měsíční výpovědní dobu“. Ukončení pracovního poměru ve zkušební době by bylo něco trochu jiného, ale vzhledem k tomu, že uvádíte zahájení pracovního poměru 2. 11. 2015 a předpokládaný konec 30. 4. 2016, tak budu odpovídat tak, že jste měla na mysli výpovědní dobu.

Nejprve, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanost po skončení aktuální pracovního poměru, je nutné, abyste splňovala podmínku minimální „odpracované“ doby – tj. 12 měsíců za poslední dva roky.

Neuvádíte, zda jste před tímto zaměstnáním (které nyní máte od toho 2. 11. 2015) pracovala ještě někde jinde. Pokud byste v posledních dvou letech nikde jinde nepracovala, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít určitě nebudete (délka aktuálního zaměstnání by vám vycházela pouze na 6 měsíců).

Zde ještě poznámka, nemusí se jednat jen o zaměstnání – existují i tzv. náhradní doby jako je například mateřská nebo rodičovská dovolená a další. Důležité je, aby součet případné náhradní doby a doby v zaměstnání byl právě minimálně 12 měsíců v posledních dvou letech.

Pokud byste i před tímto zaměstnáním někde pracovala (nebo bylo možné započítat nějakou náhradní dobu), pak nárok na podporu mít budete.

Při výpovědi ze strany zaměstnance ale může dojít k tomu, že bude výsledná podpora v nezaměstnanosti nižší. Pokud je výpověď ze strany zaměstnance podána bez „vážného důvodu“, tak po celou podpůrčí dobu je podpora v nezaměstnanosti „pouze“ ve výši 45% (jinak je první dva měsíce 65%, další dva 50% a zbytek doby pak 45%). Co jsou to „vážné důvody“ je upraveno příslušným zákonem viz:

§ 5 Vymezení některých pojmů

....

c) vážnými důvody spočívající v

  1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
  4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
  5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
  6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo
  7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď