Nárok na porodné a jak to bude dál s mateřskou nebo rodičovskou?

Dobrý den chci se zeptat,

jsem studentka SŠ a budu v pololetí přerušovat školu kvůli těhotenství. Mám nárok na porodné?

A jak to bude dál s MD nebo RD.

Budu rok doma jelikož budu nastupovat do školy až na druhé pololetí příští rok a jestli budu dostávat nějaké peníze a jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

A může za rok místo mě jít na MD babička dítěte?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna I., 23.02.2017 10:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak u něj jsou rozhodující příjmy (vás a případně i otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. To, jestli jste studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná až tak nehraje roli. Rozhodující je právě výše příjmu. Pokud je průměrný měsíční příjem v daném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak na porodné nárok máte.

Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se posuzují příjmy za leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2017. Průměrná výše měsíčního příjmu by pak v daném čtvrtletí neměla přesáhnout 20817 Kč (pokud by se posuzoval příjem otce + matky dítěte) nebo 13 176 Kč (pokud by se měl posuzovat pouze příjem matky).

Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč.

Co se týká nároku na MD, předpokládám, že zde máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka je vyplácena na základě nemocenského pojištění. To za vás, jako za studentku nikdo neplatí (za studenty stát platí jenom zdravotní pojištění). Pokud jste tedy současně během studia nepracovala (což příliš nepředpokládám), tak na PPM nárok mít nebudete.

Měla byste ale mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. O ten si pak můžete požádat na místním Úřadu práce. Pokud by nebylo možné doložit příjem otce dítěte (a na základě jeho příjmu tedy zvolit jinou variantu), pak budete mít rodičovský příspěvek „na 4 roky“. Tedy prvních 9 měsíců ve výši 7600 Kč a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i kdybyste pokračovala ve studiu. Resp. podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Není ale podmínkou, abyste o něj pečovala vy osobně. Pokud by byla řádná celodenní péče zajištěna třeba tím, že by se o dítě postarala babička, tak jsou tím podmínky nároku na rodičovský příspěvek splněny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď