Nárok na porodné a jak to bude dál s mateřskou nebo rodičovskou?

Dobrý den chci se zeptat,

jsem studentka SŠ a budu v pololetí přerušovat školu kvůli těhotenství. Mám nárok na porodné?

A jak to bude dál s MD nebo RD.

Budu rok doma jelikož budu nastupovat do školy až na druhé pololetí příští rok a jestli budu dostávat nějaké peníze a jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

A může za rok místo mě jít na MD babička dítěte?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna I., 23.02.2017 10:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak u něj jsou rozhodující příjmy (vás a případně i otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. To, jestli jste studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná až tak nehraje roli. Rozhodující je právě výše příjmu. Pokud je průměrný měsíční příjem v daném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak na porodné nárok máte.

Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se posuzují příjmy za leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2017. Průměrná výše měsíčního příjmu by pak v daném čtvrtletí neměla přesáhnout 20817 Kč (pokud by se posuzoval příjem otce + matky dítěte) nebo 13 176 Kč (pokud by se měl posuzovat pouze příjem matky).

Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč.

Co se týká nároku na MD, předpokládám, že zde máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka je vyplácena na základě nemocenského pojištění. To za vás, jako za studentku nikdo neplatí (za studenty stát platí jenom zdravotní pojištění). Pokud jste tedy současně během studia nepracovala (což příliš nepředpokládám), tak na PPM nárok mít nebudete.

Měla byste ale mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. O ten si pak můžete požádat na místním Úřadu práce. Pokud by nebylo možné doložit příjem otce dítěte (a na základě jeho příjmu tedy zvolit jinou variantu), pak budete mít rodičovský příspěvek „na 4 roky“. Tedy prvních 9 měsíců ve výši 7600 Kč a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i kdybyste pokračovala ve studiu. Resp. podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Není ale podmínkou, abyste o něj pečovala vy osobně. Pokud by byla řádná celodenní péče zajištěna třeba tím, že by se o dítě postarala babička, tak jsou tím podmínky nároku na rodičovský příspěvek splněny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď