Nárok na porodné a jak to bude dál s mateřskou nebo rodičovskou?

Dobrý den chci se zeptat,

jsem studentka SŠ a budu v pololetí přerušovat školu kvůli těhotenství. Mám nárok na porodné?

A jak to bude dál s MD nebo RD.

Budu rok doma jelikož budu nastupovat do školy až na druhé pololetí příští rok a jestli budu dostávat nějaké peníze a jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

A může za rok místo mě jít na MD babička dítěte?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna I., 23.02.2017 10:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2017 v 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak u něj jsou rozhodující příjmy (vás a případně i otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. To, jestli jste studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná až tak nehraje roli. Rozhodující je právě výše příjmu. Pokud je průměrný měsíční příjem v daném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak na porodné nárok máte.

Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se posuzují příjmy za leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2017. Průměrná výše měsíčního příjmu by pak v daném čtvrtletí neměla přesáhnout 20817 Kč (pokud by se posuzoval příjem otce + matky dítěte) nebo 13 176 Kč (pokud by se měl posuzovat pouze příjem matky).

Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč.

Co se týká nároku na MD, předpokládám, že zde máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka je vyplácena na základě nemocenského pojištění. To za vás, jako za studentku nikdo neplatí (za studenty stát platí jenom zdravotní pojištění). Pokud jste tedy současně během studia nepracovala (což příliš nepředpokládám), tak na PPM nárok mít nebudete.

Měla byste ale mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. O ten si pak můžete požádat na místním Úřadu práce. Pokud by nebylo možné doložit příjem otce dítěte (a na základě jeho příjmu tedy zvolit jinou variantu), pak budete mít rodičovský příspěvek „na 4 roky“. Tedy prvních 9 měsíců ve výši 7600 Kč a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i kdybyste pokračovala ve studiu. Resp. podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Není ale podmínkou, abyste o něj pečovala vy osobně. Pokud by byla řádná celodenní péče zajištěna třeba tím, že by se o dítě postarala babička, tak jsou tím podmínky nároku na rodičovský příspěvek splněny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď