Nárok na porodné v roce 2017

Dobrý den,

Jaké jsou prosím podmínky k nároku na porodné v roce 2017?

Může uplatňovat i rodina, kde manžel je vlastníkem začínající firmy bez zisku?

Budou se měnit i podmínky rodičovské dovolené (volba délky dle rodičů a ne dle příjmu)?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kamila N., 03.12.2016 08:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 18:17 napsal/a:

Dobrý den,

Obecné podmínky pro nárok pro porodné jsou i v roce 2017 stále stejné (alespoň tedy nevím o tom, že by se plánovala jakákoliv změna, která by se týkala porodného). Tedy nárok na porodné máte, když jsou průměrné měsíční příjmy „rodiny“ v rozhodném období nižší než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodné období, pro posuzování nároku na porodné, je kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se dítě narodilo například v období leden – březen 2017, pak se posuzují příjmy za říjen – prosinec 2016, pokud by se dítě narodilo třeba v období duben – červen 2017, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2017.

Pokud by se jednalo o vaše první dítě, pak je výše porodného 13500 Kč. Průměrný měsíční příjem v rozhodném období by pak neměl překročit 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to bylo vaše už druhé dítě, pak je porodné 10000 Kč a průměrný příjem by neměl překročit 25 515 Kč (za předpokladu že prvnímu dítěti je méně než 6 roků, pokud by bylo starší, tak i průměrný příjem může být o něco málo vyšší).

Co se týká „započítávání“ příjmu u OSVČ, pak to, že je podnikatel bez zisku, neznamená, že se započítá příjem 0 Kč. U OSVČ je to tak, že i když nevykazují žádné příjmy (resp. zisk), pak se jim vždy jako příjem počítá nejméně 50% z průměrné mzdy v ČR. Aktuálně by to tedy bylo něco přes 13 300 Kč. Viz paragraf 5, Zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.)

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

2. příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však částka stanovená v odstavci 7; pokud podnikání nebo jinou výdělečnou činnost vykonávalo nezaopatřené dítě v měsících červenci a srpnu, nepovažuje se za příjem částka ve výši a za podmínek stanovených v odstavci 8,

(7) Za příjem uvedený v odstavci 1 písm. a) bodu 2 se považuje pro účely tohoto zákona, s výjimkou osob, které vykonávají činnost, která se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu, měsíčně nejméně částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok,        

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,

b) předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznává-li se příspěvek na bydlení v rámci tohoto období na dobu kratší (§ 51 odst. 2).

Částku uvedenou v předchozí větě vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.

Co se týká podmínek rodičovského příspěvku v roce 2017, tak tam jsou plánovány určité změny. Zde jen ale upozorněním že tyto změny zatím nebyly schváleny. Jsou sice aktuálně projednávány v parlamentu, to jestli budou schváleny do konce roku tak, aby začaly platit od 1. 1. 2017, zatím není jisté.

I když začnou platit navrhované změny, stále bude platit, že možnost volby výše/dílky RP bude navázána na příjem (resp. na vyměřovací základ, který se odvíjí právě od výše příjmu).

To, co by se mělo změnit je to, že nyní, osoby, u kterých není možno určit vyměřovací základ, nemají žádnou možnost volby, a mají automaticky jen rodičovský příspěvek na 4 roky (prvních 9 měsíců 7600 Kč, zbytek doby do 4 let 3800 Kč). Nově by si i tyto osoby mohli zvolit variantu RP až „na 3 roky“, resp. variantu až do výše 7600 Kč po celou dobu vyplácení RP.

Dále u osob, u kterých je možné určit vyměřovací základ v dostatečné výši, je nyní omezení na maximální částku ve výši 11500 Kč měsíčně. I to by se mělo změnit. Při dostatečně vysokém vyměřovacím základu by nově mohla být výše RP až 32 640 Kč. Tím by bylo možné celý RP vyčerpat už za 6 měsíců (celková výše RP, tj. 220 000 Kč by se měnit neměla).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď