Nárok na porodné v roce 2017

Dobrý den,

Jaké jsou prosím podmínky k nároku na porodné v roce 2017?

Může uplatňovat i rodina, kde manžel je vlastníkem začínající firmy bez zisku?

Budou se měnit i podmínky rodičovské dovolené (volba délky dle rodičů a ne dle příjmu)?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kamila N., 03.12.2016 08:30

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 18:17 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecné podmínky pro nárok pro porodné jsou i v roce 2017 stále stejné (alespoň tedy nevím o tom, že by se plánovala jakákoliv změna, která by se týkala porodného). Tedy nárok na porodné máte, když jsou průměrné měsíční příjmy „rodiny“ v rozhodném období nižší než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodné období, pro posuzování nároku na porodné, je kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se dítě narodilo například v období leden – březen 2017, pak se posuzují příjmy za říjen – prosinec 2016, pokud by se dítě narodilo třeba v období duben – červen 2017, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2017.

Pokud by se jednalo o vaše první dítě, pak je výše porodného 13500 Kč. Průměrný měsíční příjem v rozhodném období by pak neměl překročit 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to bylo vaše už druhé dítě, pak je porodné 10000 Kč a průměrný příjem by neměl překročit 25 515 Kč (za předpokladu že prvnímu dítěti je méně než 6 roků, pokud by bylo starší, tak i průměrný příjem může být o něco málo vyšší).

Co se týká „započítávání“ příjmu u OSVČ, pak to, že je podnikatel bez zisku, neznamená, že se započítá příjem 0 Kč. U OSVČ je to tak, že i když nevykazují žádné příjmy (resp. zisk), pak se jim vždy jako příjem počítá nejméně 50% z průměrné mzdy v ČR. Aktuálně by to tedy bylo něco přes 13 300 Kč. Viz paragraf 5, Zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.)

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

2. příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však částka stanovená v odstavci 7; pokud podnikání nebo jinou výdělečnou činnost vykonávalo nezaopatřené dítě v měsících červenci a srpnu, nepovažuje se za příjem částka ve výši a za podmínek stanovených v odstavci 8,

(7) Za příjem uvedený v odstavci 1 písm. a) bodu 2 se považuje pro účely tohoto zákona, s výjimkou osob, které vykonávají činnost, která se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu, měsíčně nejméně částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok,        

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,

b) předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznává-li se příspěvek na bydlení v rámci tohoto období na dobu kratší (§ 51 odst. 2).

Částku uvedenou v předchozí větě vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.

Co se týká podmínek rodičovského příspěvku v roce 2017, tak tam jsou plánovány určité změny. Zde jen ale upozorněním že tyto změny zatím nebyly schváleny. Jsou sice aktuálně projednávány v parlamentu, to jestli budou schváleny do konce roku tak, aby začaly platit od 1. 1. 2017, zatím není jisté.

I když začnou platit navrhované změny, stále bude platit, že možnost volby výše/dílky RP bude navázána na příjem (resp. na vyměřovací základ, který se odvíjí právě od výše příjmu).

To, co by se mělo změnit je to, že nyní, osoby, u kterých není možno určit vyměřovací základ, nemají žádnou možnost volby, a mají automaticky jen rodičovský příspěvek na 4 roky (prvních 9 měsíců 7600 Kč, zbytek doby do 4 let 3800 Kč). Nově by si i tyto osoby mohli zvolit variantu RP až „na 3 roky“, resp. variantu až do výše 7600 Kč po celou dobu vyplácení RP.

Dále u osob, u kterých je možné určit vyměřovací základ v dostatečné výši, je nyní omezení na maximální částku ve výši 11500 Kč měsíčně. I to by se mělo změnit. Při dostatečně vysokém vyměřovacím základu by nově mohla být výše RP až 32 640 Kč. Tím by bylo možné celý RP vyčerpat už za 6 měsíců (celková výše RP, tj. 220 000 Kč by se měnit neměla).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,