Nárok na porodné na dvojčata

Dobrý den.

Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného.

S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné.

Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat.

Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem činí 18 000 Kč. Nevíme, kterou z částek u přítele započítat do výpočtu porodného.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza O., 29.04.2018 23:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.04.2018 v 15:20 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky porodné, rozhoduje o nároku, příjem v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte/dětí. Pokud by se vám například měli děti narodit nyní (duben/květen 2018), pak by se posuzovaly příjmy za první kalendářní čtvrtletí 2018, tedy za měsíce leden – březen 2018. Pokud by to mělo být třeba až v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben – červen 2018.

Nárok na porodné máte v případě, že průměrný měsíční příjem „rodiny“ nepřekročí 2,7 násobek životního minima. Pokud se bude jednat o vaše první a druhé dítě, pak máte nárok na celkové porodné ve výši 23 000 Kč (13 000 Kč za první a 10000 Kč za druhé dítě).

Životní minimum rodiny se zde spočítá tak, že - za vás a otce dítěte (to, že nejste manželé, nehraje roli) se započítá 3140 Kč + 2830 Kč. Za narozené děti se započítá 2x 1740 Kč. Tedy dohromady 9450 Kč. Na porodné je nárok, pokud váš průměrný měsíční příjem (vás i otce dítěte) v rozhodném období (kalendářní čtvrtletí) nepřekročí 25 515 Kč.

U sociálních dávek při exekuci na výplatu je to tak, že se exekuce nijak nezohledňuje. Pro výpočet nároku na porodné, se tedy u vašeho přítele bude započítávat celá čistá mzda (bez ohledu na to, že mu část zabavuje exekutor). Za vašeho přítele by se tedy započítalo celých 18 000 Kč + za vás 14 500 Kč. Celkový příjem by tedy byl 32 500 Kč. Tím pádem byste na porodné s největší pravděpodobností nárok neměli.

V případě, že má váš přítel (otec dítěte) exekuci, tak mu nezůstává životní minimum (to by měl jen 3410 Kč), ale nezabavitelná částka. Ta je pro jednotlivce v roce 2018 6225,33 Kč. Kromě toho by měl mít ještě jednu nebo dvě třetiny ze zbytku platu (podle toho jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku).

Tj. u nepřednostní pohledávky by mu nyní mělo zůstávat 12 452 Kč (exekutor dostává 5548 Kč), u přednostní pohledávky je to 9340 Kč (exekutor dostává 8660 Kč).

Po narození dětí může váš přítel (otec dětí) uplatnit zvýšení nezabavitelné částka za každé dítě ve výši 1556,33 Kč (kromě toho také může uplatnit daňové zvýhodnění na děti, takže by měl mít vyšší i čistou mzdu). V takovém případě by mu z čisté mzdy při nepřednostní exekuci zůstávalo 15 113 Kč a exekutor by dostával „jen“ 2887 Kč.

I když tedy pravděpodobností nebudete mít nárok na porodné, po narození dětí by vašemu příteli mělo zůstávat o něco málo více peněz.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Jak se počítá porodné u OSVČ

-

Prosím Vás, ako živnostník (živnosť mám ako vedľajšiu činnosť). Akú sumu si mám započítať do žiadosti o porodne, keď v rozhodnom období – vo štvrťroku predchádzajúcom narodeniu dieťaťa som nemala žiaden príjem – z toho obdobia nemám žiadnu faktúru. Ďakujem

Zobrazit odpověď