Nárok na porodné u OSVČ

Dobrý den, za několik týdnů se mi má narodit miminko a mě by zajímalo jak je to s nárokem na porodné u OSVČ? Pracuji jako OSVČ již několik roků. Platím si sociální a zdravotní (jen minimální zálohy). Poslední rok a něco si také platím nemocenské pojištění, abych měla nárok na PPM a následně na rodičovský příspěvek v plné výši. Není mi ale moc jasné jak je to s nárokem na porodné u OSVČ, tedy přesněji na základě jakého příjmu se to vypočítává. Řekněme, že tři měsíce před narozením dítěte budu mít jen minimální příjem nebo vůbec žádný (nebudu už moc pracovat a tak nebudu vystavovat žádné faktury)? Znamená to, že budu mít nárok i na porodné? Docela by se mi ty peníze hodily. Předem děkuji za radu, Gabriela

Dotaz poslal/a: Gabriela, 19.1.2014 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.1.2014 v 15:43 napsal/a:

Dobrý den Gabrielo, s posuzováním nároku na jednotlivé sociální dávky je to u OSVČ trochu složitější než u běžných zaměstnanců. Zatímco u zaměstnanců se posuzují reálné příjmy v daném období, u OSVČ záleží, jestli tuto činnost vykonáváte jako hlavní nebo jako vedlejší činnost.

Co se týká konkrétně porodného, tak u něj je rozhodným obdobím kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. To znamená, že pokud se dítě narodí například v květnu, budou se posuzovat příjmy za leden, únor, březen.

Dále pak platí to, že na porodné je (momentálně – plánují se změny), nárok pouze tehdy pokud příjem obou rodičů dítěte je v tomto období nižší než 2,4 násobek životního minima. Ve svém dotazu neuvádíte jak je to s otcem dítěte. Pokud byste na dítě byla sama, pak 2,4 násobek životního minima bude 11 712 Kč, pokud byste se posuzovala vy + otec dítěte, pak 2,4 násobek životního minima bude 18 504.

U OSVČ se pak průměrný příjem stanoví tak že:

Pokud se jedná o OSVČ na vedlejší činnost, započítává se skutečný příjem z této činnosti – dokládá se daňovým přiznáním.

U OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost (což zřejmě bude i váš případ) se ale neuvažují skutečné příjmy, ale používá se „fiktivní příjem“ který odpovídá 50% průměrné mzdy v ČR. Průměrná mzda v ČR byla 1 až 3 čtvrtletí v roce 2013 ve výši   Kč. Jako Příjem by se tedy u vás počítala částka 12 311 Kč.

Důvodem proč se nezapočítává skutečný příjem, ale tento fiktivní je ten, že celá řada lidí vykazuje pro účely nároku na sociální dávky minimální nebo dokonce nulové příjmy.

Na základě vámi uvedených informací se tedy domnívám, že byste na porodné nárok neměla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď