Nárok na PPM po skončení smlouvu na dobu určitou

Dobrý den,

mám otázku ohledně nároku na PPM. U předchozího zaměstnavatele jsem měla rodičovskou dovolenou čtyři roky (poslední čtvrtý rok tedy neplacené volno.)

Mezitím jsem již začala pracovat u jiné společnosti. Tam mám ale smlouvu na dobu určitou.

Pokud po uplynutí doby určité na jeden rok budu do nástupu mateřské dovolené několik měsíců na Úřadu práce, budu mít nárok na PPM?

A mělo by vliv, kdybych si těch pár měsíců platila sama nemocenské pojištění, a kdo by případně PPM vyplácel? Děkuji.

Pěkný den!

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 08.07.2017 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 v 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (které rozhoduje o případném nároku na PPM) za vás stát neplatí.

Jako nezaměstnaná tedy můžete mít na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že by k zahájení došlo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

V dotazu píšete, že nyní máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Pokud v tomto zaměstnání budete zmíněný rok (nebo alespoň půl roku), pak po jeho skončení „běží“ ochranná lhůta 180 dní.

Pokud by termín zahájením PPM byl ještě během této ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok mít mohla. Zahájení „mateřské“ je pak v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Současně musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění. A to 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Pokud byste v posledním zaměstnání (kde jste nyní na dobu určitou) byla celý rok, pak je to 365 dní, čili podmínka je splněna.

Pokud by vám termín případného zahájení PPM vycházel až po skončení ochranné doby 180 dní, pak jako nezaměstnaná na ÚP, nárok na PPM mít nebudete.

To, že byste si sama platila nemocenské pojištění, není nějak jednoduše možné. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel (v rámci odvodů na sociální pojištění). Nebo si případně můžete platit nemocenské pojištění sama – pouze ale jako OSVČ. Musela byste tedy zahájit podnikání, se vším co s tím souvisí – tedy placení záloh na sociální/zdravotní pojištění a všechny další povinnosti, které má OSVČ.

Jako nezaměstnaná a nepodnikající osoba si nemocenské pojištění platit nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď