Nárok na PPM po skončení smlouvu na dobu určitou

Dobrý den,

mám otázku ohledně nároku na PPM. U předchozího zaměstnavatele jsem měla rodičovskou dovolenou čtyři roky (poslední čtvrtý rok tedy neplacené volno.)

Mezitím jsem již začala pracovat u jiné společnosti. Tam mám ale smlouvu na dobu určitou.

Pokud po uplynutí doby určité na jeden rok budu do nástupu mateřské dovolené několik měsíců na Úřadu práce, budu mít nárok na PPM?

A mělo by vliv, kdybych si těch pár měsíců platila sama nemocenské pojištění, a kdo by případně PPM vyplácel? Děkuji.

Pěkný den!

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 08.07.2017 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 v 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (které rozhoduje o případném nároku na PPM) za vás stát neplatí.

Jako nezaměstnaná tedy můžete mít na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že by k zahájení došlo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

V dotazu píšete, že nyní máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Pokud v tomto zaměstnání budete zmíněný rok (nebo alespoň půl roku), pak po jeho skončení „běží“ ochranná lhůta 180 dní.

Pokud by termín zahájením PPM byl ještě během této ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok mít mohla. Zahájení „mateřské“ je pak v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Současně musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění. A to 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Pokud byste v posledním zaměstnání (kde jste nyní na dobu určitou) byla celý rok, pak je to 365 dní, čili podmínka je splněna.

Pokud by vám termín případného zahájení PPM vycházel až po skončení ochranné doby 180 dní, pak jako nezaměstnaná na ÚP, nárok na PPM mít nebudete.

To, že byste si sama platila nemocenské pojištění, není nějak jednoduše možné. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel (v rámci odvodů na sociální pojištění). Nebo si případně můžete platit nemocenské pojištění sama – pouze ale jako OSVČ. Musela byste tedy zahájit podnikání, se vším co s tím souvisí – tedy placení záloh na sociální/zdravotní pojištění a všechny další povinnosti, které má OSVČ.

Jako nezaměstnaná a nepodnikající osoba si nemocenské pojištění platit nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď