Nárok na PPM po skončení smlouvu na dobu určitou

Dobrý den,

mám otázku ohledně nároku na PPM. U předchozího zaměstnavatele jsem měla rodičovskou dovolenou čtyři roky (poslední čtvrtý rok tedy neplacené volno.)

Mezitím jsem již začala pracovat u jiné společnosti. Tam mám ale smlouvu na dobu určitou.

Pokud po uplynutí doby určité na jeden rok budu do nástupu mateřské dovolené několik měsíců na Úřadu práce, budu mít nárok na PPM?

A mělo by vliv, kdybych si těch pár měsíců platila sama nemocenské pojištění, a kdo by případně PPM vyplácel? Děkuji.

Pěkný den!

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 08.07.2017 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 v 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (které rozhoduje o případném nároku na PPM) za vás stát neplatí.

Jako nezaměstnaná tedy můžete mít na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že by k zahájení došlo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

V dotazu píšete, že nyní máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Pokud v tomto zaměstnání budete zmíněný rok (nebo alespoň půl roku), pak po jeho skončení „běží“ ochranná lhůta 180 dní.

Pokud by termín zahájením PPM byl ještě během této ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok mít mohla. Zahájení „mateřské“ je pak v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Současně musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění. A to 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Pokud byste v posledním zaměstnání (kde jste nyní na dobu určitou) byla celý rok, pak je to 365 dní, čili podmínka je splněna.

Pokud by vám termín případného zahájení PPM vycházel až po skončení ochranné doby 180 dní, pak jako nezaměstnaná na ÚP, nárok na PPM mít nebudete.

To, že byste si sama platila nemocenské pojištění, není nějak jednoduše možné. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel (v rámci odvodů na sociální pojištění). Nebo si případně můžete platit nemocenské pojištění sama – pouze ale jako OSVČ. Musela byste tedy zahájit podnikání, se vším co s tím souvisí – tedy placení záloh na sociální/zdravotní pojištění a všechny další povinnosti, které má OSVČ.

Jako nezaměstnaná a nepodnikající osoba si nemocenské pojištění platit nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď