Nárok na PPM po skončení smlouvu na dobu určitou

Dobrý den,

mám otázku ohledně nároku na PPM. U předchozího zaměstnavatele jsem měla rodičovskou dovolenou čtyři roky (poslední čtvrtý rok tedy neplacené volno.)

Mezitím jsem již začala pracovat u jiné společnosti. Tam mám ale smlouvu na dobu určitou.

Pokud po uplynutí doby určité na jeden rok budu do nástupu mateřské dovolené několik měsíců na Úřadu práce, budu mít nárok na PPM?

A mělo by vliv, kdybych si těch pár měsíců platila sama nemocenské pojištění, a kdo by případně PPM vyplácel? Děkuji.

Pěkný den!

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 08.07.2017 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 v 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (které rozhoduje o případném nároku na PPM) za vás stát neplatí.

Jako nezaměstnaná tedy můžete mít na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že by k zahájení došlo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

V dotazu píšete, že nyní máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Pokud v tomto zaměstnání budete zmíněný rok (nebo alespoň půl roku), pak po jeho skončení „běží“ ochranná lhůta 180 dní.

Pokud by termín zahájením PPM byl ještě během této ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok mít mohla. Zahájení „mateřské“ je pak v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Současně musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění. A to 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Pokud byste v posledním zaměstnání (kde jste nyní na dobu určitou) byla celý rok, pak je to 365 dní, čili podmínka je splněna.

Pokud by vám termín případného zahájení PPM vycházel až po skončení ochranné doby 180 dní, pak jako nezaměstnaná na ÚP, nárok na PPM mít nebudete.

To, že byste si sama platila nemocenské pojištění, není nějak jednoduše možné. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel (v rámci odvodů na sociální pojištění). Nebo si případně můžete platit nemocenské pojištění sama – pouze ale jako OSVČ. Musela byste tedy zahájit podnikání, se vším co s tím souvisí – tedy placení záloh na sociální/zdravotní pojištění a všechny další povinnosti, které má OSVČ.

Jako nezaměstnaná a nepodnikající osoba si nemocenské pojištění platit nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď