Nárok na PPM – jak se započítává odpracovaná doba?

Dobrý den,

mám dotaz týkající se započítávání 270 dnů pro nárok na PPM.

Z minulého zaměstnání mám odpracováno 170 dnů, od dubna 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání s tříměsíční zkušební dobou.

Zajímalo by mě, pokud nastoupím na neschopenku ještě ve zkušební době a bude mi zrušen pracovní poměr a ochranná lhůta bude např. 45 dnů, zda se mi bude i těchto 45 dnů po skončení zaměstnání, které budu na neschopence a poté bych nastoupila na PPM započítávat do 270 dnů pro nárok na PPM.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra K., 11.05.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 11:28 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněna podmínka minimální „odpracované“ doby, resp. přesněji minimální doba účasti na nemocenském pojištění, v rozsahu oněch 270 dní v posledních dvou letech.

Zjednodušeně je možné říci, že do těchto 270 dní se započítávají všechny kalendářní dny (a to včetně víkendů, státních svátků, doby kdy jste čerpala řádnou dovolenou nebo byla třeba v pracovní neschopnosti), v době od zahájení pracovního poměru do jeho skončení.

V případě, že nastoupíte do nového zaměstnání, a budete ve zkušební době, a vznikne u vás pracovní neschopnost, pak s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr.

V případě pracovního poměru na dobu neurčitou vás zaměstnavatel době, kdy jste na neschopence, nemůže propustit. Pokud se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten může skončit uplynutím sjednaného data i v době pracovní neschopnosti.

V případě, že jste ve zkušební době, tak s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr (zrušení pracovního poměru ve zkušební době, nejedná se tedy o výpověď), i když jste v pracovní neschopnosti. Zde platí pouze jediné omezení, že s vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr (ve zkušební době), během prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Poté už ale může pracovní poměr být ukončen kdykoliv i přes trvající pracovní neschopnost.

Ve vztahu k nemocenským dávkám, i když je pracovní poměr ukončen v průběhu neschopenky, na samotnou pracovní neschopnost to nemá vliv. Ta dále trvá stejně jako nárok na nemocenské dávky i po ukončení pracovního poměru.

Ve vztahu k započítávání doby účasti na nemocenském pojištění se ale doba, po ukončení pracovního poměru, i když budete i poté v pracovní neschopnosti, již nezapočítává do doby účasti na nemocenském pojištění.  Počítali by se vám pouze dny, kdy trval pracovní poměr.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď