Nárok na PPM po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

v současné době jsem rok na rodičovské dovolené s prvním dítětem a 5. 5. 2017 mi skončil pracovní poměr (byl na dobu určitou), čekám ale druhé dítě, termín porodu mám 29. 6. 2017.

Mám v tomto případě nárok na peněžitou pomoc v mateřství od bývalého zaměstnavatele? Nebo jen na rodičovský příspěvek od úřadu práce?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka S., 12.05.2017 10:53

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.05.2017 11:15 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jsou podstatné dvě hlavní podmínky. Tou první je to, že v době zahájení PPM, což je obvykle 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále zaměstnána (resp. přesněji účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního pracovního poměru.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM, splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

V případě, že váš pracovní poměr zanikl nyní na začátku května, tak mám za to, že byste i tak na PPM měla mít nárok. Vzhledem k tomu, že v nejbližší době byste již měla zahajovat PPM, pak byste měla být stále ještě v ochranné lhůtě 180 dní pro nárok na PPM.

I když jste v předchozí době nechodila do zaměstnání a byla doma s dítětem, pro posuzování nároku je zde podstatné to, že váš zaměstnanecký poměr po celou tu dobu trval. Tím byste měla splňovat jak podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, tak by vám nyní po skončení pracovního poměru měla plynout i ochranná lhůta.

Každopádně se můžete obrátit na místní pobočku OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení) do jejíž kompetence spadají všechny nemocenské dávky (tedy včetně peněžité pomoci v mateřství).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,