Nárok na PPM při přechodu z OSVČ do zaměstnaneckého poměru

Dobrý den,

pracuji 3 roky jako OSVČ, více než 2 roky si platím dobrovolné nemocenské pojištění 150,- Kč / měsíc.

4. července 2016 mám termín porodu. Nyní mám pracovní nabídku nechat se od 1. února 2016 zaměstnat na hlavní pracovní poměr. Ten bych ale vykonávala jen zhruba 4,5 měsíce (nástup na mateřskou uvažuji od 9. května 2016).

Budu mít v tomto případě nárok na PPM a z jaké mzdy se bude PPM počítat? Pouze ze mzdy ze zaměstnání, nebo nějak poměrově (zaměstnání / OSVČ)?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta P., 29.01.2016 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2016 v 09:16 napsal/a:

Dobrý den,

Obecné podmínky nároku na PPM jsou především tyto:

  • Žadatel splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, před podáním žádosti
  • U OSVČ je podmínkou aby účast na nemocenském pojištění trvala (kromě celkové délky 270 dní za poslední 2 roky) nejméně 180 dní v posledním roce
  • V době podání žádosti musí být žadatel stále účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak zde je rozhodující paragraf 18, odstavec 3 a 4, zákona o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb.:

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Tj. pokud je to možné, počítá se PPM z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední pojištěná činnost – jako ve vašem případě, pokud byste nastoupila do zaměstnání – trvala kratší dobu než oněch 12 měsíců, tak se zohledňují příjmy jen z tohoto kratšího období.

Pokud byste tedy nastoupila do zaměstnání, pro výpočet výše PPM by měl být rozhodující příjem právě z tohoto zaměstnání.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a současně i nadále byla OSVČ (jako vedlejší činnost) a dále si pak platila nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na PPM jak na základě zaměstnání, tak i na základě podnikání.

Příklad:

  • Na základě nemocenského pojištění jako OSVČ (oněch 150 Kč) měsíčně, by vám vycházela PPM na 151 Kč na den resp. na 4530 Kč za měsíc (30 dní)
  • Pokud byste současně měla zaměstnání s platem řekněme 25 000 Kč, pak by PPM z tohoto zaměstnání byla 576 Kč na kalendářní den, tj. 17280 Kč za měsíc (30 kalendářních dní)
  • Celková PPM by tak byla 21810 Kč za měsíc (resp. 30 kalendářních dní)

Pokud vykonáváte více činností, které zakládají účast na nemocenském pojištění, tak je možné uplatnit nárok na PPM pro každou takovou činnost. Každý nárok se posuzuje samostatně a musí být splněny podmínky u obou činností. Výsledná PPM je pak součet částek, které byly vypočítány pro jednotlivé případy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

Nemocenská v souvislosti s porodem pro OSVČ

-

Dobrý den, jsem OSVČ a termín porodu mám 16. 8. 2017. Nemocenské pojištění jsem si nestihla platit 270 dní před porodem. Při konzultaci se sociálkou mi bylo sděleno, že mi stačí 3 splátky nemocenského pojištění a budu mít nárok na nemocenskou související s porodem. Platila jsem si tedy 5 měsíců 155 Kč/měsíčně. Dnes mi však […]

Zobrazit odpověď

Jak se to s čerpáním PPM na otce, který je OSVČ?

-

Dobrý den, trochu se v tom ztrácím, tak bych moc poprosila o nějaké srozumitelné shrnutí. Já pracuji na dohody o provedené práce, nárok na PPM nemám. Můj muž je OSVČ a platí si nemocenské, takže by nárok měl mít. Jde o to, že o dítě bych se starala já a on dál pracoval na OSVČ, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při přechodu ze zaměstnaneckého poměru na OSVČ

-

Dobrý den, V současné době se s partnerem pokoušíme o miminko, těhotná zatím nejsem. Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr od 1. 1. 2009 a zaměstnání doposud trvá (zaměstnavatel za mne odvádí pojistné). Dále si od 20. 3. 2013 přivydělávám jako OSVČ na vedlejší činnost, z této činnosti si nemocenské pojištění neplatím (platím pouze zálohy […]

Zobrazit odpověď

Nízká PPM a „dorovnání“ do výše rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, prosím Vás o radu týkající se výše PPM. Do 31. 12. 2016 jsem byla zaměstnancem. Od 1. 1. 2017 podnikám (OSVČ), od 5. 1. 2017 si hradím nemocenské pojištění (v minimální výši), sociální pojištění hradím samozřejmě také (ale opět v minimální výši). V květnu 2017 jsem otěhotněla, předpokládaný termín porodu je na začátku […]

Zobrazit odpověď