Nárok na PPM při ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

do 31. 3. 2017 jsem byla zaměstnaná téměř 3 roky.

Od 1. 4. 2017 jsem přešla do dalšího zaměstnání, kde jsem však pracovní poměr k 16.6 2017 ukončila.

Od 19. 6. jsem zaměstnaná opětovně a také mám do poloviny září zkušební dobu.

Během druhého zaměstnání jsem otěhotněla a nyní se snažím zjistit, jak dlouho musím vydržet v současné práci, abych měla nárok na PPM.

Jsem momentálně v 10. týdnu těhotenství a teoreticky bych měla rodit kolem 11. 2. 2018. Podmínku účasti na zdravotním pojištění splňuji, ale nevím jak vypočítat délku ochrannou lhůty, pokud by můj současný pracovní poměr skončil výpovědí od zaměstnavatele ještě ve zkušební době. Poradíte mi prosím?

Děkuji, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Ivana K., 14.07.2017 20:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:01 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě podmínky.

První je ta, že v posledních dvou letech před zahájením PPM (zahajuje se 6 – 8 týdnů před porodem), máte alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Není to tedy zdravotní pojištění, které zmiňujete v dotazu, ale nemocenské. To platí váš zaměstnavatel v rámci povinného sociálního pojištění (zaměstnavatel platí 21,5% na důchodové pojištění, 2,3% na nemocenské pojištění a 1,2% na přípěvek na státní politiku zaměstnanosti).

Tím, že jste několik posledních roků v podstatě pořád pracovala, budete tuto podmínku určitě splňovat (za předpokladu, že se jednalo o zaměstnání zakládajících účast na nemocenském pojištění – tedy že to nebyla třeba nějaká dohoda o provedení práce do 10 tisíc Kč apod.).

Druhou podmínkou nároku na PPM je to, že v době zahájení jste zaměstnaná nebo v ochranné době. Píšete, že máte předpokládaný termín porodu 11. 2. 2018. Pak by k zahájení PPM mohlo dojít v době 17. 12. 2017 až 31. 12. 2017.

Ochranná doba je sice „až“ 180 dní od skončení posledního zaměstnání, ale to jen v případě, že poslední zaměstnání trvalo nejméně 180 dní. Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud k zahájení těhotenství došlo v zaměstnání, kde jste pracovala od 1. 4. 2017 do 16. 6. 2017, pak vám ochranná doba plyne již z tohoto zaměstnání a je 76 dní. Z té jste pak „spotřebovala“ 2 dny než jste zahájila nové zaměstnání. Vznikem účasti na nemocenském pojištění se „běh“ této ochranné doby z druhého zaměstnání „zastavil“.

Pokud byste nyní ukončila třetí zaměstnání, pak by se tento „zbytek“ z druhého zaměstnání měl připočítat k ochranné době, která by vám vznikla v tomto třetím zaměstnání. Pokud byste v něm skončila třeba po jednom měsíci, pak by po skončení zaměstnání byla celková ochranná doba 74 + 30 dní.

Takže čistě teoreticky, pokud byste ukončila zaměstnání ke 12. 8. 2017, pak by vám ze třetího zaměstnání plynula ochranná doba 54 dní a 74 dní by bylo z druhého zaměstnání, tedy v ochranné době byste byla do 18. 12. 2018, což by mělo být právě 8 týdnů do udávaného termínu porodu.

Takže v současném zaměstnání byste měla být nejméně do 12. 8. 2017, možná raději i o pár dní déle – v mém výpočtu to vychází s přesností na den, takže určitě bude lepší, když tam budete mít pár dní rezervu, nekoukala jsem do kalendáře, jak je to tam s víkendy apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM? U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého), U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého). V tomto druhém […]

Zobrazit odpověď