Nárok na RP při částečném úvazku

Dobrý den,

v půlce roku 2016 jsem začala pobírat RP na syna. Celý RP bych měla vyčerpat až v 09/2018.

Ale nyní v 04/2017 jsem dostala pracovní nabídku na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele než před porodem.

Můj dotaz zní, zda je možné dal pobírat RP nebo o peníze v případě nástupu na částečný úvazek přijdu?

O syna by se starala jeho babička nebo by byl v soukromé školce.

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Iva , 25.04.2017 18:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.04.2017 v 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek (RP) máte nárok za předpokladu, že se jedná o nejmladší dítě v „rodině“, které zatím nedosáhlo věku 4 roky. Další podmínkou je pak to, že zatím nebyla vyčerpána maximální výše rodičovského příspěvku, což je celkem 220 000 Kč. A nakonec tou poslední podmínkou je to, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě.

Zákon už ale nepožaduje, abyste onu „řádnou celodenní péči“ zajišťovala přímo vy. Musí být pouze zajištěna péče nějakou dospělou osobou. Jestli to bude babička, nějaká „paní na hlídání“ nebo jestli bude dítě v soukromé školce, zde pak už nehraje žádnou roli.

Možnost pracovat během čerpání tak není nijak omezena. U rodičovského příspěvku se nijak neposuzuje výše příjmu. Na rodičovský příspěvek tedy máte nárok, i kdybyste chodila do zaměstnání na plný úvazek, bez ohledu na výši příjmu, který by vám plynul z tohoto zaměstnání. Dokud jsou splněny podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek – viz první odstavec, máte na něj nárok.

U rodičovského příspěvku platí pouze jedno omezení. Pokud má dítě (na které dostáváte rodičovský příspěvek) méně než 2 roky, pak jej nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Toto omezení se ale vztahuje na „státní“ školky a jesle. A to z toho důvodu, že tato zařízení jsou hrazena z veřejných rozpočtů.

Pokud ale budete dávat dítě do soukromé školky, kde si veškeré náklady spojené s pobytem dítěte hradíte sama, pak toto omezení na 46 hodin za měsíc neplatí.

To, že začnete pracovat na zkrácený úvazek a že dítě budete dávat do soukromé školky, pak ani nemusíte nikde hlásit. Nejedná se o změny, které by jakkoliv ovlivňovaly váš nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď