Nárok na RP při částečném úvazku

Dobrý den,

v půlce roku 2016 jsem začala pobírat RP na syna. Celý RP bych měla vyčerpat až v 09/2018.

Ale nyní v 04/2017 jsem dostala pracovní nabídku na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele než před porodem.

Můj dotaz zní, zda je možné dal pobírat RP nebo o peníze v případě nástupu na částečný úvazek přijdu?

O syna by se starala jeho babička nebo by byl v soukromé školce.

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Iva , 25.04.2017 18:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.04.2017 v 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek (RP) máte nárok za předpokladu, že se jedná o nejmladší dítě v „rodině“, které zatím nedosáhlo věku 4 roky. Další podmínkou je pak to, že zatím nebyla vyčerpána maximální výše rodičovského příspěvku, což je celkem 220 000 Kč. A nakonec tou poslední podmínkou je to, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě.

Zákon už ale nepožaduje, abyste onu „řádnou celodenní péči“ zajišťovala přímo vy. Musí být pouze zajištěna péče nějakou dospělou osobou. Jestli to bude babička, nějaká „paní na hlídání“ nebo jestli bude dítě v soukromé školce, zde pak už nehraje žádnou roli.

Možnost pracovat během čerpání tak není nijak omezena. U rodičovského příspěvku se nijak neposuzuje výše příjmu. Na rodičovský příspěvek tedy máte nárok, i kdybyste chodila do zaměstnání na plný úvazek, bez ohledu na výši příjmu, který by vám plynul z tohoto zaměstnání. Dokud jsou splněny podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek – viz první odstavec, máte na něj nárok.

U rodičovského příspěvku platí pouze jedno omezení. Pokud má dítě (na které dostáváte rodičovský příspěvek) méně než 2 roky, pak jej nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Toto omezení se ale vztahuje na „státní“ školky a jesle. A to z toho důvodu, že tato zařízení jsou hrazena z veřejných rozpočtů.

Pokud ale budete dávat dítě do soukromé školky, kde si veškeré náklady spojené s pobytem dítěte hradíte sama, pak toto omezení na 46 hodin za měsíc neplatí.

To, že začnete pracovat na zkrácený úvazek a že dítě budete dávat do soukromé školky, pak ani nemusíte nikde hlásit. Nejedná se o změny, které by jakkoliv ovlivňovaly váš nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď