Nárok na RP při částečném úvazku

Dobrý den,

v půlce roku 2016 jsem začala pobírat RP na syna. Celý RP bych měla vyčerpat až v 09/2018.

Ale nyní v 04/2017 jsem dostala pracovní nabídku na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele než před porodem.

Můj dotaz zní, zda je možné dal pobírat RP nebo o peníze v případě nástupu na částečný úvazek přijdu?

O syna by se starala jeho babička nebo by byl v soukromé školce.

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Iva , 25.04.2017 18:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.04.2017 v 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek (RP) máte nárok za předpokladu, že se jedná o nejmladší dítě v „rodině“, které zatím nedosáhlo věku 4 roky. Další podmínkou je pak to, že zatím nebyla vyčerpána maximální výše rodičovského příspěvku, což je celkem 220 000 Kč. A nakonec tou poslední podmínkou je to, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě.

Zákon už ale nepožaduje, abyste onu „řádnou celodenní péči“ zajišťovala přímo vy. Musí být pouze zajištěna péče nějakou dospělou osobou. Jestli to bude babička, nějaká „paní na hlídání“ nebo jestli bude dítě v soukromé školce, zde pak už nehraje žádnou roli.

Možnost pracovat během čerpání tak není nijak omezena. U rodičovského příspěvku se nijak neposuzuje výše příjmu. Na rodičovský příspěvek tedy máte nárok, i kdybyste chodila do zaměstnání na plný úvazek, bez ohledu na výši příjmu, který by vám plynul z tohoto zaměstnání. Dokud jsou splněny podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek – viz první odstavec, máte na něj nárok.

U rodičovského příspěvku platí pouze jedno omezení. Pokud má dítě (na které dostáváte rodičovský příspěvek) méně než 2 roky, pak jej nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Toto omezení se ale vztahuje na „státní“ školky a jesle. A to z toho důvodu, že tato zařízení jsou hrazena z veřejných rozpočtů.

Pokud ale budete dávat dítě do soukromé školky, kde si veškeré náklady spojené s pobytem dítěte hradíte sama, pak toto omezení na 46 hodin za měsíc neplatí.

To, že začnete pracovat na zkrácený úvazek a že dítě budete dávat do soukromé školky, pak ani nemusíte nikde hlásit. Nejedná se o změny, které by jakkoliv ovlivňovaly váš nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď