Nárok na sociální dávky – exekuce na plat a účet v bance

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, co mám dělat, když mám pár týdnů oznámenou exekuci na plat a zároveň na můj bankovní účet.

Peníze, které mám, jsou jen ty za měsíční mzdy.

Nemám nejmenší tušení, jestli mí zbude něco na živobytí.

Jsem sám a nic nemám a to doslova.

Děkuji za radu pro mě nad zlato

Dotaz poslal/a: Jaroslav S., 11.05.2017 23:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.05.2017 v 11:32 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pohledávky má exekutor možnost vymáhat tuto pohledávky buďto nařízením exekučních srážek ze mzdy, nebo „zablokováním účtu v bance“ nebo obstavením majetku. Zákon pak exekutorovi umožňuje použít buď pouze jeden ze zmíněných způsobů, nebo klidně i všechny současně.

V případě, že jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak příslušný zákon určuje, že vám musí zůstat určitá část platu. Výpočet této nezabavitelné části platu se odvíjí od toho, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku a také od toho, jestli máte nějaké další vyživované osoby (děti nebo manželku). Od toho se odvíjí výsledná nezabavitelná část.

Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je 6154,67 Kč. Ta se případně navyšuje o dalších 1538,67 Kč za každou vyživovanou osobu (manželku nebo dítě). Vše co je nad tuto základní nezabavitelnou částku se dělí mezi vás a exekutora, resp. zbytek mzdy který nepřesáhne 9232 Kč. Z něj pak dostáváte buď jednu třetinu (přednostní pohledávky) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávky). Vše co je nad zmíněných 9232 Kč se pak již zabavuje bez omezení.

Podle výše vaší mzdy by vám tedy mělo zůstávat minimálně oněch 6154,67 a případně, pokud máte plat například 15 tisíc korun, nemáte vyživované osoby a jednalo by se o nepřednostní pohledávku, pak by vám zůstávalo 12 052 Kč.

Problém ovšem může vznikat v situaci, kdy exekutor kromě srážek ze mzdy nařídí i exekuci na účet v bance. V případě exekuce na účet v bance máte „nárok“ pouze na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima (tj. 2x 3410 Kč). Tento výběr je možné provést pouze jednorázově.

V případě že vám na účet, který je postižený blokací od exekutora, chodí nezabavitelná část mzdy, pak vám nepomůže ani změna bankovního účtu. Exekutor by vám poměrně rychle zablokoval i tento nový účet.

To, že je exekucí na bankovní účet postižena i nezabavitelná část mzdy, ale popírá smysl a účel zákona. V tomto případě se můžete obrátit na exekutora s požadavkem na částečné zastavení exekuce – tedy aby odvolal blokaci bankovního účtu a ponechal pouze srážky ze mzdy. Konkrétně se můžete odvolávat na § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona.

Co se týká nároku na sociální dávky v době, kdy jste „v exekuci“, tak na ty nárok mít můžete. Je to ale tak, že pro účely nároku na sociální dávky, se vám bude započítávat vaše celá mzda (bez ohledu na exekuční srážky). To je dáno tím, že pokud by se zohledňovalo to, kolik vám zůstává po provedení exekuce, pak by vlastně stát formou sociálních dávek hradil vaše dluhy, což pochopitelně nechce.

Pokud tedy i s výší vaší mzdy (čisté mzdy, bez zohlednění exekučních srážek), splňujete podmínky nároku na některou sociální dávku, pak si o ni pochopitelně můžete požádat. To, že vám po provedení exekučních srážek zůstává jen minimum peněz, ale nebude nijak zohledněno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď