Nástup do doktorského studia a úřad práce

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to v současnosti s nutností hlásit se na úřadu práce po dokončení magisterského stupně VŠ.

Budu dál pokračovat do doktorského stupně, ale studentem budu oficiálně až od září.

Musím se v tom případě hlásit na úřad práce?

Děkuji a hezký den,

Lucie

Dotaz poslal/a: Lucie, 24.05.2017 20:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:09 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve na úvod, žádný zákon, ani jiný právní předpis vám v žádném případě neukládá nějakou „povinnost“ hlásit se na Úřadu práce. A to nikdy – ani po ukončení studia, ani po ukončení zaměstnání apod. Vždy se jedná o vaši dobrovolnou aktivitu.

Zajít na Úřad práce po ukončení studia (nebo případně zaměstnání), má smysl ze dvou důvodů. Prvním důvodem může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. To se vás ale zřejmě netýká. Jako student po ukončení studia, byste na podporu měla nárok, jen pokud byste během studia pracovala (v takovém zaměstnání, které by zakládalo účast na důchodovém pojištění), po dobu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.

Druhým důvodem je pak to, že za osoby vedené v evidenci úřadu práce hradí zdravotní pojištění stát. U studentů, kteří dokončili studium, a hodlají dále pokračovat, je to v období prázdnin trochu složitější, pokusím se vysvětlit.

Nejprve je zde otázka věku. Za studenty, kteří doposud nedosáhli 26 roků, platí o prázdninách zdravotní pojištění stát. Po dosažení věku 26 roků, už ale student nemůže být považován za nezaopatřené dítě, a stát tedy již pojistné nehradí. Pak záleží na tom, jestli tento student během prázdnin pracuje nebo ne.

Pokud pracuje tak za něj může zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel (nebo si jej může hradit sám jako OSVČ v rámci povinných odvodů). Pokud nepracuje, pak jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) má povinnost hradit si minimální zdravotní pojištění. Toto minimální zdravotní pojištění je aktuálně v roce 2017 ve výši 1485 Kč.

U absolventů vysokých škol pak dále platí, že plátcem zdravotního pojištění je stát do konce měsíce, ve kterém byla škola řádně ukončena (pokud tedy absolvent nevykonává nějakou výdělečnou činnost, kdy by za něj platit pojištění zaměstnavatel).

U absolventů vysokých škol, kteří budou dále pokračovat ve studiu je pak plátcem zdravotní pojištění stát a to až po dobu 3 kalendářních měsíců, které následují po měsíci, kdy absolvent dokončil předchozí studium.

Výše uvedeným odstavcům ale stále předchází to, co jsem psala již v úvodu – tedy hledisko věku, zda je student ještě nezaopatřené dítě (do 26 roků) nebo již není považován za nezaopatřené dítě (nad 26 roků).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď