Nástup do doktorského studia a úřad práce

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to v současnosti s nutností hlásit se na úřadu práce po dokončení magisterského stupně VŠ.

Budu dál pokračovat do doktorského stupně, ale studentem budu oficiálně až od září.

Musím se v tom případě hlásit na úřad práce?

Děkuji a hezký den,

Lucie

Dotaz poslal/a: Lucie, 24.05.2017 20:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:09 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve na úvod, žádný zákon, ani jiný právní předpis vám v žádném případě neukládá nějakou „povinnost“ hlásit se na Úřadu práce. A to nikdy – ani po ukončení studia, ani po ukončení zaměstnání apod. Vždy se jedná o vaši dobrovolnou aktivitu.

Zajít na Úřad práce po ukončení studia (nebo případně zaměstnání), má smysl ze dvou důvodů. Prvním důvodem může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. To se vás ale zřejmě netýká. Jako student po ukončení studia, byste na podporu měla nárok, jen pokud byste během studia pracovala (v takovém zaměstnání, které by zakládalo účast na důchodovém pojištění), po dobu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.

Druhým důvodem je pak to, že za osoby vedené v evidenci úřadu práce hradí zdravotní pojištění stát. U studentů, kteří dokončili studium, a hodlají dále pokračovat, je to v období prázdnin trochu složitější, pokusím se vysvětlit.

Nejprve je zde otázka věku. Za studenty, kteří doposud nedosáhli 26 roků, platí o prázdninách zdravotní pojištění stát. Po dosažení věku 26 roků, už ale student nemůže být považován za nezaopatřené dítě, a stát tedy již pojistné nehradí. Pak záleží na tom, jestli tento student během prázdnin pracuje nebo ne.

Pokud pracuje tak za něj může zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel (nebo si jej může hradit sám jako OSVČ v rámci povinných odvodů). Pokud nepracuje, pak jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) má povinnost hradit si minimální zdravotní pojištění. Toto minimální zdravotní pojištění je aktuálně v roce 2017 ve výši 1485 Kč.

U absolventů vysokých škol pak dále platí, že plátcem zdravotního pojištění je stát do konce měsíce, ve kterém byla škola řádně ukončena (pokud tedy absolvent nevykonává nějakou výdělečnou činnost, kdy by za něj platit pojištění zaměstnavatel).

U absolventů vysokých škol, kteří budou dále pokračovat ve studiu je pak plátcem zdravotní pojištění stát a to až po dobu 3 kalendářních měsíců, které následují po měsíci, kdy absolvent dokončil předchozí studium.

Výše uvedeným odstavcům ale stále předchází to, co jsem psala již v úvodu – tedy hledisko věku, zda je student ještě nezaopatřené dítě (do 26 roků) nebo již není považován za nezaopatřené dítě (nad 26 roků).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

-

Dobrý den, před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna. Co mám dělat potom, když nemůžu do práce. Kam se mám přihlásit?

Zobrazit odpověď

Hlášení na ÚP po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, pokud dostanu výpověď ke dni 22. 6. a do nové práce nastoupím od 1. 8. na HPP. Mezi tím budu v nové práci zatím na DPČ nebo DPP. Jaké pro mě plynou povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění nebo hlášení na ÚP? Popřípadě je výhodnější DPČ nebo DPP abych nemusel na ÚP nebo doplácet […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobý pobyt v zahraničí a neplacení zdravotního pojištění

-

Dobrý den, Žila jsem 9 let v zahraničí (mimo EU). Před odjezdem jsem se odhlásila z trvalého pobytu v ČR, vrátila OP a odhlásila se ze zdravotní pojišťovny s tím, že jsem nahlásila, že odjíždím dlouhodobě do zahraničí. Asistentka pojišťovny mě neinformovala, že tohle musím nahlásit písemně, a že musím mít pojištění. V zahraničí jsem […]

Zobrazit odpověď