Nástup na mateřskou a ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

jsem na dlouhodobé nemocenské, 14. 7. 2017 mi končí pracovní neschopenka a nastupuju na mateřskou dovolenou.

Pracovní smlouva mi konči 31. 7. 2017, co mám dělat pak? Vyzvednu si papíry o ukončení pracovního poměru a kdy s tím na Úřad práce i když jsem už na mateřské?

Budu mít nárok na mateřskou když jsem do práce nastupovala 1. 7. 2016 a od 7. 1. 2017 jsem na pracovní neschopence až do 14. 7. 2017?

Dotaz poslal/a: Adéla, 07.06.2017 07:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 12:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám na konci července skončí pracovní poměr, pak to pro vás nemusí znamenat nějakou bezprostřední změnu. I nadále budete doma, a budete dostávat „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), a to po celou dobu, po kterou na ni máte nárok (při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů).

Po skončení mateřské (PPM) si vyřídíte rodičovský příspěvek, ani u něj by pro vás neměla nastávat žádná změna.

Co se týká toho, kdy zajít na úřad práce, tak v době kdy vám skončí pracovní poměr, a vy budete dostávat peněžitou pomoc v mateřství, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době před porodem a ještě pak nejméně 6 týdnů po porodu vás stejně na ÚP nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Viz zákon o zaměstnanosti – zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, písmeno 2

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

c) pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu

Na ÚP tedy můžete zajít nejdříve od 7 týdne po porodu – pak by vás teprve mohli zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání a případně vy vám vznikal nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Záleží ale na vás. Pokud si nyní nehodláte aktivně hledat zaměstnání, pak na ÚP vůbec chodit nemusíte. Po dobu, kdy dostáváte peněžitou pomoc v mateřství nebo poté rodičovský příspěvek za vás zdravotní pojištění hradí stát, a budete dostávat nejprve PPM a poté rodičovský příspěvek.

Při evidenci na UP by vám sice mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na tu máte nárok i později – třeba po skončení mateřské, nebo po skončení rodičovské. Jde o to, že nejde jít na ÚP, s tím že sice chcete dostávat podporu v nezaměstnanosti, ale že si zároveň nehodláte hledat žádné nové místo, protože máte doma malé dítě. Pokud byste šla na ÚP již během mateřské nebo rodičovské, pak se od vás bude vyžadovat aktivní spolupráce a plnění všech povinností osoby vedené v evidenci nezaměstnaných.

Co se týká nároku na mateřskou (PPM), zde jsou dvě hlavní podmínky. A to, že v době jejího zahájení jste zaměstnána = což u vás platí. A druhá, že v době zahájení „mateřské“ máte alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění = to opět platí, protože váš pracovní poměr k datu zahájení PPM bude trvat více než rok. To, že jste značnou část z této doby, byla v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď