Nástup na mateřskou z rodičovské dovolené

Dobrý den

chtěla bych se zeptat, jestli musím jít oznámit ukončení rodičovského příspěvku na první dítě, když jsem od 9.2 2018 nastoupila na mateřskou dovolenou na druhé dítě?

Teď v březnu mi přišla vyplacená dávka za únor jak rodičovský příspěvek, tak mateřský příspěvek a nevím, jestli jí nebudu muset vracet?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Šárka Z., 19.03.2018 13:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 v 17:36 napsal/a:

Dobrý den,

Ano určitě byste na Úřad práce (který vám vyplácí rodičovský příspěvek) nahlásit informaci o zahájení čerpání peněžité pomoci v mateřství. Je to tak, že souběžné vyplácení PPM a rodičovského příspěvku odporuje platným zákonům. V tuto chvíli tedy rodičovský příspěvek čerpáte neoprávněně.

Viz konkrétně zákon 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, paragraf 30b.,

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53.

To znamená, že současné vyplácení rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství je možné pouze v případě, že byte například měla rodičovský příspěvek 7600 Kč a mateřskou pouze 4000 Kč. Pak by se vám mohl vyplácet ještě rodičovský příspěvek ve výši 3600 Kč (rozdíl mezi tím kolik jste měla RP a jaká je výše PPM).

Pokud i nadále čerpáte RP v plné výši, pak se jedná o neoprávněné čerpání dávky a budete muset takto vyplacené částky vracet. Takže se tedy určitě co nejdříve obraťte na ÚP a tuto situaci s nimi vyřešte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď