Nástup na MD a nevyčerpaná dovolená

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s dovolenou, kterou si nestihnu vybrat před nástupem na mateřskou dovolenou?

Zda mi bude proplacena nebo si ji musím vybrat v době od ukončení mateřské a nástupem na rodičovskou?

Jde mi o to zda je finančně výhodnější nastoupit již 8 týdnů před porodem a dovolenou si nechat proplatit a nebo nastoupit 6 týdnů před porodem na MD a dovolenou si vybrat před nástupem?

děkuji za radu a pomoc

Dotaz poslal/a: Markéta G., 08.03.2016 09:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 v 14:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou a „zůstane“ Vám nevyčerpaná „řádná“ dovolená, pak nejčastější postup je ten, že nevyčerpanou dovolenou „vyberete“ po skončení mateřské dovolené a následně až pak nastoupíte rodičovskou dovolenou.

Co se týká proplacení dovolené, tak dle zákoníku práce platí, že proplacení dovolené je možné pouze v případě ukončení pracovního poměru – viz zákoník práce, paragraf 222:

§ 222

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Pokud byste si dovolenou nevybrala po skončení mateřské dovolené, tak „nezmizí“, je možné dobrat ji i po skončení rodičovské dovolené – viz paragraf 218 ZP:

(4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené

-

Dobrý den, kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč? Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin? Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

-

Dobrý den, můj dotaz souvisí s podobným evidovaným dotazem zde u Vás. Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Jako zaměstnanec splňuji kritéria pro tyto dávky. Ovlivní tedy pobírání nemocenské výši mateřské v případě, že mám pracovní neschopnost 3 měsíce před nástupem na mateřskou? Ostatní měsíce mám plně odpracované. Děkuji

Zobrazit odpověď