Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti.

U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF.

V práci jsem ale měla smlouvu na dobu určitou, která mi zanikla při nemocenské a tak se ptám, zda bych měla nárok na nemocenskou dávku po ukončení prvního rodičáku?

Z čeho by se mi nemocenská vypočítala?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina V., 18.07.2017 13:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.07.2017 v 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak jste nyní doma s dítětem a pobíráte rodičovský příspěvek. Vaše zaměstnání ale již zaniklo, takže se nejedná ani o mateřskou dovolenou ani o rodičovskou dovolenou.

Po skončení rodičovského příspěvku tedy můžete zajít na Úřad práce a budete vedena jako nezaměstnaná, a bude vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. I když jste před tím byla jen doma s dítětem, tato doba se vám při žádosti o podporu v nezaměstnanosti započítá, jako náhradní doba důchodového pojištění. Takže po skončení rodičovské budete mít nárok na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské není příliš vysoká. Vychází se zde z průměrné mzdy v ČR, a první dva měsíce dostáváte 15% (cca 4000 Kč) a další dva měsíce je to 12% a poslední měsíc pak jen 11% - viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004, paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Pokud byste po skončení „rodičovské“ měla být v pracovní neschopnosti, pak nebudete mít nárok na nemocenské dávky. Neschopenku vám lékař vystavit může – třeba abyste měla omluvenku pro Úřad práce. Na nemocenské dávky ale nárok vznikat nebude.

Na ty můžete mít nárok jen v případě, že jste v době zahájení pracovní neschopnosti zaměstnaná, nebo že to je 7 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání (nebo případně když si jako OSVČ platíte dobrovolné nemocenské pojištění).

Pokud jste jen doma s dítětem, nebo poté vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce, pak vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Na ty byste měla nárok jedině v případě, že byste po skončení rodičovské (nebo i případně během ní) pracovala v nějakém zaměstnání. A muselo by se jednat o zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění – třeba u „brigády“ na DPP s příjmem do 10000 Kč měsíčně se nemocenské pojištění neplatí.

Pokud byste pracovala, pak by byl nárok na nemocenské dávky a počítaly by se z příjmu z tohoto zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď