Návrat ze zahraničí a nárok na mateřskou a rodičovské příspěvky

Dobrý den,

měla bych na vás dotaz ohledně příspěvku a mateřské.

V současné době žiji v Austrálii, budu se však v dubnu příštího roku vracet a plánuji s přítelem rodinu.

Ještě to není aktuální, ale chtěla bych vědět, co by se stalo a jaký by byl postup, pro získání příspěvku v případě, že bych již přijela do Čech těhotná.

V Čechách jsem zdravotní pojištění pozastavila, mohu však doložit, že si platím zdravotní pojištění zde, pro následné obnovení.

Je možné si již teď nějak začít platit do Čech nějaké pojištění, případně obnovit pojištění pro případný nárok na RP a mateřskou?

Případně jaký by byl postup kdybych otěhotněla až v Čechách a nebyla nikde zaměstnaná, resp. pouze na pracovním úřadě?

Snad to vše dává smysl. Upřímně jsme trochu ztracena v terminech.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 19.04.2017 03:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:57 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě jsou zde dvě hlavní dávky. A to vámi zmíněná „mateřská“ (což je přesněji peněžitá pomoc v mateřství, tj. PPM) a rodičovský příspěvek. Každá z těchto dvou dávek má trochu jiné podmínky.

„Mateřská“ (PPM), je dávka placená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni vzniká případně 6 – 8 týdnů před porodem a vyplácí se 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození 2 a více dětí).

Abyste měla nárok na tuto „mateřskou“ (PPM), pak v době jejího zahájení musíte být v ČR buď zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo si nemocenské pojištění platit sama jako OSVČ, nebo být alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední takovéto pojištěné činnosti.

Druhou podmínkou nároku na PPM je to, že v době posledních dvou let. splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní.

Zdravotní pojištění a nemocenské pojištění spolu nijak nesouvisí. Nemocenské pojištění si také nemůžete sama platit, bez toho že byste byla OSVČ. Nemocenské pojištění odvádí buď zaměstnavatel, nebo si jej platí právě živnostník sám. Jiná možnost není.

Pokud jste v ČR nevykonávala v posledních dvou letech před porodem žádnou výdělečnou činnost, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste po návratu ze zahraničí v ČR pracovat nebo podnikat alespoň oněch 270 kalendářních dní.

Něco jiného je rodičovský příspěvek. Pokud se vám narodí dítě, a vy budete žít v ČR, pak na tuto sociální dávku máte nárok bez ohledu na to, jestli jste v předchozích letech v ČR pracovala, nebo byla nezaměstnaná apod.

Pokud byste v době před narozením dítěte ani vy, ani případně váš přítel, v ČR nepracovali, pak by rodičovský příspěvek byl v základní podobě – tedy aktuálně ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Tato pravidla se ale zřejmě budou od 1. 1. 2018 měnit, takže v době, kdy se vám narodí dítě, byste mohla každý měsíc dostávat možná i vyšší částku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď