Návrat ze zahraničí a nárok na mateřskou a rodičovské příspěvky

Dobrý den,

měla bych na vás dotaz ohledně příspěvku a mateřské.

V současné době žiji v Austrálii, budu se však v dubnu příštího roku vracet a plánuji s přítelem rodinu.

Ještě to není aktuální, ale chtěla bych vědět, co by se stalo a jaký by byl postup, pro získání příspěvku v případě, že bych již přijela do Čech těhotná.

V Čechách jsem zdravotní pojištění pozastavila, mohu však doložit, že si platím zdravotní pojištění zde, pro následné obnovení.

Je možné si již teď nějak začít platit do Čech nějaké pojištění, případně obnovit pojištění pro případný nárok na RP a mateřskou?

Případně jaký by byl postup kdybych otěhotněla až v Čechách a nebyla nikde zaměstnaná, resp. pouze na pracovním úřadě?

Snad to vše dává smysl. Upřímně jsme trochu ztracena v terminech.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 19.04.2017 03:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:57 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě jsou zde dvě hlavní dávky. A to vámi zmíněná „mateřská“ (což je přesněji peněžitá pomoc v mateřství, tj. PPM) a rodičovský příspěvek. Každá z těchto dvou dávek má trochu jiné podmínky.

„Mateřská“ (PPM), je dávka placená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni vzniká případně 6 – 8 týdnů před porodem a vyplácí se 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození 2 a více dětí).

Abyste měla nárok na tuto „mateřskou“ (PPM), pak v době jejího zahájení musíte být v ČR buď zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo si nemocenské pojištění platit sama jako OSVČ, nebo být alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední takovéto pojištěné činnosti.

Druhou podmínkou nároku na PPM je to, že v době posledních dvou let. splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní.

Zdravotní pojištění a nemocenské pojištění spolu nijak nesouvisí. Nemocenské pojištění si také nemůžete sama platit, bez toho že byste byla OSVČ. Nemocenské pojištění odvádí buď zaměstnavatel, nebo si jej platí právě živnostník sám. Jiná možnost není.

Pokud jste v ČR nevykonávala v posledních dvou letech před porodem žádnou výdělečnou činnost, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste po návratu ze zahraničí v ČR pracovat nebo podnikat alespoň oněch 270 kalendářních dní.

Něco jiného je rodičovský příspěvek. Pokud se vám narodí dítě, a vy budete žít v ČR, pak na tuto sociální dávku máte nárok bez ohledu na to, jestli jste v předchozích letech v ČR pracovala, nebo byla nezaměstnaná apod.

Pokud byste v době před narozením dítěte ani vy, ani případně váš přítel, v ČR nepracovali, pak by rodičovský příspěvek byl v základní podobě – tedy aktuálně ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Tato pravidla se ale zřejmě budou od 1. 1. 2018 měnit, takže v době, kdy se vám narodí dítě, byste mohla každý měsíc dostávat možná i vyšší částku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď