Návštěva zubaře mimo vycházky v době pracovní neschopnosti

Dobrý den,

jsem na nemocenské 2. měsíc a potřebuji jít mimo stanovené odpolední vycházky ráno k zubaři. Co když mi přijde kontrola? Omluví mi takovou nepřítomnost doma?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Jana J., 03.02.2016 11:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.02.2016 v 17:31 napsal/a:

Dobrý den,

V době pracovní neschopnosti:

  • v prvních 14-ti dnech provádí kontroly zaměstnavatel (nebo jím pověřená osoba)
  • od 15 dne pracovní neschopnosti (kdy vzniká nárok na nemocenské dávky), pak kontroly provádí pracovníci ČSSZ

Podmínky kontroly jsou upraveny příslušným zákonem, zde konkrétně zákon číslo187/2006 Sb. Zákon o nemocenském pojištění:

KONTROLA DODRŽOVÁNÍ REŽIMU DOČASNĚ PRÁCE NESCHOPNÉHO POJIŠTĚNCE

§ 76

(1) Kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce provádí příslušný orgán nemocenského pojištění pověřenými zaměstnanci z vlastního podnětu nebo z podnětu ošetřujícího lékaře pojištěnce anebo zaměstnavatele. Podá-li podnět k provedení této kontroly ošetřující lékař nebo zaměstnavatel, je tento orgán povinen provést kontrolu do 7 dnů od obdržení žádosti a o výsledku kontroly neprodleně žadatele písemně informovat.

(2) O kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce se sepisuje písemný záznam, ve kterém se uvede výsledek kontroly. Pokud bylo při kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce zjištěno porušení tohoto režimu, zasílá orgán nemocenského pojištění záznam o kontrole dočasně práce neschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli.

(3) Pověření zaměstnanci orgánu nemocenského pojištění provádějící kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce jsou povinni se prokázat průkazem s fotografií vydaným orgánem nemocenského pojištění. Náležitosti průkazu stanoví prováděcí právní předpis.

(4) Provedl-li kontrolu dodržování povinností stanovených v § 56 odst. 2 písm. b) zaměstnavatel, platí odstavec 2 obdobně s tím, že záznam zasílá zaměstnavatel též orgánu nemocenského pojištění.

(5) Na postup při kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce se zákon o kontrole nepoužije.

Pokud potřebujete mimo režim povolených vycházek navštívit zubaře, tak je několik možností:

  • Požádat ošetřujícího lékaře o změnu režimu povolených vycházek
  • Nebo - pokud se jedná o prvních 14 dní - informovat svého zaměstnavatele o tom, že budete u zubaře

Dále pak, pokud nejste zastižena při kontrole, tak to neznamená, že by Vám byl automaticky odejmut nárok na nemocenské dávky. Pokud Vás nezastihne kontrola, pak je zpravidla nutné, dostavit se na úřad k podání vysvětlení. Pokud byste tam pak předložila potvrzení od Vašeho zubaře, zvláště pokud by se jednalo o nějaký akutní případ, pak by to mělo být plně respektováno a Váš nárok na nemocenské dávky by neměl být nijak ohrožen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská v těhotenství a vycházky

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak je to s nemocenskou. Dělám v laboratoři a pracuji s chemikáliemi, jedy, mikroorganismy a zvedám basy (20kg) tak předpokládám, že v těhotenství budu muset odejít na nemocenskou, protože zde není jiná práce, kterou bych mohla vykonávat. A zeptat bych se chtěla na to, jestli když budu na nemocenské […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská kvůli rizikovému těhotenství

-

Dobrý den, jsem těhotná a doktor mě doporučil jít na „rizikové těhotenství“, tzn. zůstat doma v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky, když jsem v klasickém zaměstnaneckém poměru na smlouvu, na dobu neurčitou. Jestli stát anebo zaměstnavatel? Předem velice děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství od 4 měsíce a výpočet mateřské dovolené

-

Byla jsem 5. měsícem nezaměstnaná, když jsem zjistila, že jsem těhotná (naštěstí v úplném začátku těhotenství), sehnala jsem si práci a již měsíc jsem opět v zaměstnaneckém poměru. Nyní ale u mě nastaly určité zdravotní komplikace a můj ošetřující gynekolog mi doporučil jít na „rizikové těhotenství“ z důvodu vysokého rizika potratu v případe neuposlechnutí. Situace […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské při změně zaměstnání

-

Dobrý den, chci se zeptat Rok jsem teď pracovala na půl úvazek a ve smlouvě mám napsáno 4000,- Nedávno jsem si našla práci, kde by mě zaměstnali s větším příjmem. Má otázka zní: Má nemocenská se bude počítat z průměru těch 4000. které jsem měla ve smlouvě za posledních 12 měsíců, anebo z měsíčního platu […]

Zobrazit odpověď