Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

Dobrý den,

chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální.

Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak se mám nahlásit kam, dá mi stát nějaký příspěvek?

Podporu v nezaměstnanosti jsem čerpala naposledy v lednu 2017, pak jsem se stala OSVČ. Mám alespoň, ten měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti, než budu moc požádat o rodičovský příspěvek?

Jsem samoživitelka, přítel mě opustil, nemohu si dovolit být bez peněz.

Dotaz poslal/a: Dominika, 12.04.2018 16:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 v 03:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění (navíc v dostatečném předstihu), pak opravdu nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). S tím se už teď bohužel nedá nic udělat.

Jakmile přerušíte činnost OSVČ, může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí zde obdobné podmínky, jako pro zaměstnance. I jako OSVČ musíte splňovat minimální „odpracovanou“ dobu – resp. dobu účasti na důchodovém pojištění (doba, kdy si jako OSVČ platíte sociální pojištění). Jedná se minimálně o 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

U OSVČ se pak výše podpory v nezaměstnanosti počítá na základě vyměřovacího základu pro sociální pojištění – což je jedna polovina ze zisku (rozdíl mezi příjmy a náklady). Takže pokud byste měla obrat třeba 500 000 Kč a uplatnila náklady ve výši 60%, tak bude vyměřovací základ 100000 Kč, resp. 8 333 Kč měsíčně – čili podpora z této částky nebude moc vysoká.

K datu narození dítěte vám pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na mateřskou, je omezena možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku. Až do konce roku 2017 byste v takovém případě měla „automaticky“ rodičovský příspěvek na 4 roky. Nyní (od 1. 1. 2018) si už ale můžete zvolit výši rodičovského příspěvek až do 7600 Kč měsíčně (pak byste jej dostávala cca 29 měsíců).

Pokud budete mít po ukončení podnikání, nebo během doby, kdy budete doma s dítětem, nízké příjmy, pak vám může vznikat nárok na některé sociální dávky. Po porodu můžete mít nárok na porodné (jednorázová sociální dávky). Dále pak na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení. Při velmi nízkém příjmu pak i na dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

-

Dobrý den, jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :( Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud […]

Zobrazit odpověď