Nemocenská z důvodu těhotenství a výpověď

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, před nedávnem jsem nastoupila do práce s 3 měsíční zkušební dobou, ale zjistila jsem, že jsem těhotná a musela jsem jít na neschopenku.

Po 14dnech mě domů přišla výpověď.

Moje otázka je jestli budu i nadále dostávat peníze? Neschopenku jsem neukončila, stále pokračuje.

Dotaz poslal/a: Anna P., 23.05.2017 11:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:56 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, v době, kdy jste ve zkušební době, se obvykle nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pro toto ukončení pracovního poměru platí trochu jiná pravidla. Ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv, bez udávání důvodu. Je zde jediná ochrana – což je oněch 14 dní. Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak může dojít k ukončení pracovního poměru právě až po 14 dnech. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by se na vás, jako na těhotnou, vztahovala ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné.

Každopádně ale tím, že byl ukončen pracovní poměr, se pro vás bezprostředně nic nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti a budete dostávat nemocenské dávky. Za prvních 14 dní vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele, od 15 dne byste pak již měla dostávat nemocenské dávky.

V pracovní neschopnosti pak můžete být až do porodu – pokud pro to budou trvat důvody (to je na posouzení vašeho lékaře).

Je otázka, jak to budete mít s nárokem na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Pokud jste nyní nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), pak byste na „mateřskou“ měla nárok, pouze pokud by k zahájení čerpání PPM mělo dojít ještě v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta může být až 180 dní.

V dotazu nepíšete, zda jste před tímto skončeným zaměstnáním pracovala někde jinde. Pokud ne, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako vaše poslední zaměstnání (stejný počet dní). Pokud jste před tím pracovala někde jinde, pak by vám mohla plynout ochranná lhůta i z předchozího zaměstnání. V takovém případě, pokud je současně splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky) a zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem) by bylo ještě v ochranné lhůtě, pak nárok máte.

V opačném případě (bez nároku na mateřskou) byste do porodu byla v pracovní neschopnosti a pak až po narození dítěte, byste dostávala rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď