Nemocenská z důvodu těhotenství a výpověď

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, před nedávnem jsem nastoupila do práce s 3 měsíční zkušební dobou, ale zjistila jsem, že jsem těhotná a musela jsem jít na neschopenku.

Po 14dnech mě domů přišla výpověď.

Moje otázka je jestli budu i nadále dostávat peníze? Neschopenku jsem neukončila, stále pokračuje.

Dotaz poslal/a: Anna P., 23.05.2017 11:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:56 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, v době, kdy jste ve zkušební době, se obvykle nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pro toto ukončení pracovního poměru platí trochu jiná pravidla. Ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv, bez udávání důvodu. Je zde jediná ochrana – což je oněch 14 dní. Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak může dojít k ukončení pracovního poměru právě až po 14 dnech. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by se na vás, jako na těhotnou, vztahovala ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné.

Každopádně ale tím, že byl ukončen pracovní poměr, se pro vás bezprostředně nic nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti a budete dostávat nemocenské dávky. Za prvních 14 dní vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele, od 15 dne byste pak již měla dostávat nemocenské dávky.

V pracovní neschopnosti pak můžete být až do porodu – pokud pro to budou trvat důvody (to je na posouzení vašeho lékaře).

Je otázka, jak to budete mít s nárokem na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Pokud jste nyní nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), pak byste na „mateřskou“ měla nárok, pouze pokud by k zahájení čerpání PPM mělo dojít ještě v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta může být až 180 dní.

V dotazu nepíšete, zda jste před tímto skončeným zaměstnáním pracovala někde jinde. Pokud ne, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako vaše poslední zaměstnání (stejný počet dní). Pokud jste před tím pracovala někde jinde, pak by vám mohla plynout ochranná lhůta i z předchozího zaměstnání. V takovém případě, pokud je současně splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky) a zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem) by bylo ještě v ochranné lhůtě, pak nárok máte.

V opačném případě (bez nároku na mateřskou) byste do porodu byla v pracovní neschopnosti a pak až po narození dítěte, byste dostávala rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď