Nemocenská z důvodu těhotenství a výpověď

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, před nedávnem jsem nastoupila do práce s 3 měsíční zkušební dobou, ale zjistila jsem, že jsem těhotná a musela jsem jít na neschopenku.

Po 14dnech mě domů přišla výpověď.

Moje otázka je jestli budu i nadále dostávat peníze? Neschopenku jsem neukončila, stále pokračuje.

Dotaz poslal/a: Anna P., 23.05.2017 11:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:56 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, v době, kdy jste ve zkušební době, se obvykle nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pro toto ukončení pracovního poměru platí trochu jiná pravidla. Ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv, bez udávání důvodu. Je zde jediná ochrana – což je oněch 14 dní. Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak může dojít k ukončení pracovního poměru právě až po 14 dnech. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by se na vás, jako na těhotnou, vztahovala ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné.

Každopádně ale tím, že byl ukončen pracovní poměr, se pro vás bezprostředně nic nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti a budete dostávat nemocenské dávky. Za prvních 14 dní vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele, od 15 dne byste pak již měla dostávat nemocenské dávky.

V pracovní neschopnosti pak můžete být až do porodu – pokud pro to budou trvat důvody (to je na posouzení vašeho lékaře).

Je otázka, jak to budete mít s nárokem na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Pokud jste nyní nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), pak byste na „mateřskou“ měla nárok, pouze pokud by k zahájení čerpání PPM mělo dojít ještě v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta může být až 180 dní.

V dotazu nepíšete, zda jste před tímto skončeným zaměstnáním pracovala někde jinde. Pokud ne, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako vaše poslední zaměstnání (stejný počet dní). Pokud jste před tím pracovala někde jinde, pak by vám mohla plynout ochranná lhůta i z předchozího zaměstnání. V takovém případě, pokud je současně splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky) a zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem) by bylo ještě v ochranné lhůtě, pak nárok máte.

V opačném případě (bez nároku na mateřskou) byste do porodu byla v pracovní neschopnosti a pak až po narození dítěte, byste dostávala rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď