Nemocenská když mám dluh u zdravotní pojišťovny

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nemocenskou, pokud mám dluh u zdravotní pojišťovny, který splácím.

Jsem zaměstnaná, smlouvu mám do konce roku, ale nyní jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana P., 22.04.2017 11:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 v 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud jsou splněny všechny podmínky), dostáváte nemocenské dávky. Nemocenské dávky jsou placeny na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění a zdravotní pojištění jsou dvě rozdílné věci. Takže i když máte nějaké neuhrazené pojistné na zdravotním pojištění, na nemocenské dávky to nemá žádný vliv.

Zdravotní pojištění za vás zpravidla odvádí zaměstnavatel. Část hradíte vy – strhává se z hrubé mzdy, část doplácí zaměstnavatel. Zdravotní pojištění pak mají povinnost platit i OSVČ. Nebo třeba i v případě, že jste bez zaměstnání a nejste na Úřadu práce (nemáte žádné příjmy a současně za vás není plátcem ZP stát), pak máte povinnost hradit si alespoň minimální zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění má ale vztah pouze k úhradě nákladů za zdravotní péči – tedy léčba v nemocnici, u vašeho ošetřujícího lékaře apod. Ze zdravotního pojištění, vám osobně, nejsou vypláceny žádné peníze nebo dávky. Zdravotní pojištění je o úhradě nákladů za poskytnutou zdravotní péči, kterou platí zdravotní pojišťovna konkrétnímu lékařskému subjektu.

Nemocenské pojištění za vás v době, kdy jste zaměstnána, platí zaměstnavatel (osoby, které podnikají jako OSVČ, si pak mohou platit dobrovolné nemocenské pojištění). Pokud jste aktuálně zaměstnaná, pak není žádný důvod, abyste neměla nárok na nemocenské dávky.

Na základě nemocenského pojištění pak nejsou hrazeny jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, ale i peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka, která se vyplácí od 8 a 6 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte).

Mezi nemocenské dávky patří i ošetřovné (ošetřování dítěte nebo jiného člena domácnosti). Nebo sem patří třeba i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tedy souhrnně = dluh na zdravotním pojištění nijak neovlivňuje nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

-

Dobrý den, dnes mi gynekolog sdělil, že dnešním dnes vešel v platnost nový zákon. Že prý může ČSSZ přijít nemocným na kontrolu kdykoliv, i o půlnoci. Celkem kolem toho vznikla debata, ale na internetu jsme nic nenašli. Prosím o Váš názor. Děkuji

Zobrazit odpověď

DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

-

Dobrý den, mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů. Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku? A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF. V práci jsem […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci. Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem. A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky? Díky

Zobrazit odpověď