Nemocenská když mám dluh u zdravotní pojišťovny

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nemocenskou, pokud mám dluh u zdravotní pojišťovny, který splácím.

Jsem zaměstnaná, smlouvu mám do konce roku, ale nyní jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana P., 22.04.2017 11:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 v 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud jsou splněny všechny podmínky), dostáváte nemocenské dávky. Nemocenské dávky jsou placeny na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění a zdravotní pojištění jsou dvě rozdílné věci. Takže i když máte nějaké neuhrazené pojistné na zdravotním pojištění, na nemocenské dávky to nemá žádný vliv.

Zdravotní pojištění za vás zpravidla odvádí zaměstnavatel. Část hradíte vy – strhává se z hrubé mzdy, část doplácí zaměstnavatel. Zdravotní pojištění pak mají povinnost platit i OSVČ. Nebo třeba i v případě, že jste bez zaměstnání a nejste na Úřadu práce (nemáte žádné příjmy a současně za vás není plátcem ZP stát), pak máte povinnost hradit si alespoň minimální zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění má ale vztah pouze k úhradě nákladů za zdravotní péči – tedy léčba v nemocnici, u vašeho ošetřujícího lékaře apod. Ze zdravotního pojištění, vám osobně, nejsou vypláceny žádné peníze nebo dávky. Zdravotní pojištění je o úhradě nákladů za poskytnutou zdravotní péči, kterou platí zdravotní pojišťovna konkrétnímu lékařskému subjektu.

Nemocenské pojištění za vás v době, kdy jste zaměstnána, platí zaměstnavatel (osoby, které podnikají jako OSVČ, si pak mohou platit dobrovolné nemocenské pojištění). Pokud jste aktuálně zaměstnaná, pak není žádný důvod, abyste neměla nárok na nemocenské dávky.

Na základě nemocenského pojištění pak nejsou hrazeny jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, ale i peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka, která se vyplácí od 8 a 6 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte).

Mezi nemocenské dávky patří i ošetřovné (ošetřování dítěte nebo jiného člena domácnosti). Nebo sem patří třeba i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tedy souhrnně = dluh na zdravotním pojištění nijak neovlivňuje nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výplata nemocenské po ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, před ukončením smlouvy na dobu určitou jsem musel na nemocenskou. Pracovní smlouva mi skončila 31. 3. 2018 a nemocenská začala 26. 3. 2018. Musí mi bývalý zaměstnavatel platit nemocenskou do 14. dne od 4. dne? I když sedmý až 14. den je v dalším měsíci, tedy od 1. 4. do 8. 4. 2018, […]

Zobrazit odpověď

Změna místa trávení neschopenky

-

Dobrý den, už měsíc a půl jsem v pracovní neschopnosti se zády, kdy ještě nevím, jak dlouho, protože nemám všechna vyšetření. Neschopenku nemám v místě trvalého pobytu, ale u svého přítele. Problém je v tom, že jsme se mezitím s přítelem rozešli. Chci se zeptat, zda mi lékař muže změnit místo trávení neschopenky na mou […]

Zobrazit odpověď

Podpora na ÚP po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, Měla bych na Vás velkou prosbu. Hledala jsem na netu odpověď na to, co potřebuji vědět, ale výklady jsou dost nesrozumitelné. Jsem v pracovní neschopnosti od 30. 01. 2017 a po schváleném prodloužení mi končí 13. 05. 2018. K tomuto dni mi běží výpověď dohodou ze zdravotních důvodů. Po tomto dni se půjdu […]

Zobrazit odpověď

Skončení rodičovské dovolené a pracovní neschopnost z důvodu nemoci

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mne propustí z práce. 24. 4. 2018 budou synovi 3 roky a 25. 4. 2018 bych měla nastoupit do práce. Jsem, ale nemocná. Chci se proto zeptat jestli mne propustí z práce z důvodu mé nemoci. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď