Nemocenská když mám dluh u zdravotní pojišťovny

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nemocenskou, pokud mám dluh u zdravotní pojišťovny, který splácím.

Jsem zaměstnaná, smlouvu mám do konce roku, ale nyní jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana P., 22.04.2017 11:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 v 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud jsou splněny všechny podmínky), dostáváte nemocenské dávky. Nemocenské dávky jsou placeny na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění a zdravotní pojištění jsou dvě rozdílné věci. Takže i když máte nějaké neuhrazené pojistné na zdravotním pojištění, na nemocenské dávky to nemá žádný vliv.

Zdravotní pojištění za vás zpravidla odvádí zaměstnavatel. Část hradíte vy – strhává se z hrubé mzdy, část doplácí zaměstnavatel. Zdravotní pojištění pak mají povinnost platit i OSVČ. Nebo třeba i v případě, že jste bez zaměstnání a nejste na Úřadu práce (nemáte žádné příjmy a současně za vás není plátcem ZP stát), pak máte povinnost hradit si alespoň minimální zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění má ale vztah pouze k úhradě nákladů za zdravotní péči – tedy léčba v nemocnici, u vašeho ošetřujícího lékaře apod. Ze zdravotního pojištění, vám osobně, nejsou vypláceny žádné peníze nebo dávky. Zdravotní pojištění je o úhradě nákladů za poskytnutou zdravotní péči, kterou platí zdravotní pojišťovna konkrétnímu lékařskému subjektu.

Nemocenské pojištění za vás v době, kdy jste zaměstnána, platí zaměstnavatel (osoby, které podnikají jako OSVČ, si pak mohou platit dobrovolné nemocenské pojištění). Pokud jste aktuálně zaměstnaná, pak není žádný důvod, abyste neměla nárok na nemocenské dávky.

Na základě nemocenského pojištění pak nejsou hrazeny jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, ale i peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka, která se vyplácí od 8 a 6 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte).

Mezi nemocenské dávky patří i ošetřovné (ošetřování dítěte nebo jiného člena domácnosti). Nebo sem patří třeba i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tedy souhrnně = dluh na zdravotním pojištění nijak neovlivňuje nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď