Kdy mi přijde nemocenská?

Dobrý den,

prosím Vás, nastoupila jsem koncem minulého měsíce na nemocenskou. V práci sem odevzdávala i lístek na peníze.

Kdy mi přijdou prosím peníze? Jestli to dobře chápu, tak až příští měsíc?

Předem dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Klára Z., 18.10.2016 18:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 v 02:57 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v dočasné pracovní neschopnosti (DPN), pak platí, že za první 3 dny DPN nemáte nárok na „žádné“ peníze. První tři dny se nevyplácí ani náhrada mzdy, ani nemocenské dávky.

Od čtvrtého dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, začínáte mít nárok na náhradu mzdy, kterou vám hradí zaměstnavatel. A to až do 14 dne trvání DPN. Náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti se vyplácí za skutečně neodpracované směny. Tato náhrada mzdy by vám měla být vyplacena v tomto měsíci, společně s poměrnou částí mzdy za poslední měsíc, kdy jste ještě pracovala. Tyto peníze, byste měla dostat v běžný výplatní termín, vašeho zaměstnavatele. Tedy v den, kdy běžně dostáváte výplatu.

Od 15 dne pracovní neschopnosti (pokud vaše PN bude i nadále trvat), vám pak vniká nárok na nemocenské dávky. Zde je již plátcem stát, na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den, kdy trvá dočasná pracovní neschopnost.

Takže ano, Nemocenská vám přijde nejdříve až v dalším měsíci. Výplatní termíny nemocenských dávek se mohou lišit podle konkrétní OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), takže obecně platí, že je dostanete „někdy“ v průběhu měsíce. Není určeno nějaké přesné datum, nebo konkrétní den v měsíci, do kdy byste nejpozději musela dostat nemocenské dávky. Platí zde pouze ustanovení, že dávky by měla být vyplaceny do 1 měsíce od vzniku nároku na ně – viz příslušný zákon o nemocenském pojištění, paragraf 110:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.             

(4) Termíny výplaty dávek a lhůty, ve kterých se mají podmínky pro výplatu dávek ve stanovených termínech podle odstavce 2 osvědčit, zveřejní služební útvary, věznice a ústavy pro výkon zabezpečovací detence, jsou-li plátcem dávek tyto útvary, věznice a ústavy.            

(5) Dávky vyplácené okresní správou sociálního zabezpečení se pojištěnci poukazují na jeho účet u peněžního ústavu v České republice nebo se vyplácejí v hotovosti prostřednictvím držitele poštovní licence; okresní správy sociálního zabezpečení mohou dávky vyplácet prostřednictvím účtu České správy sociálního zabezpečení. Pojištěnec je povinen v žádosti o výplatu dávky uvést, kterým z uvedených způsobů má být dávka vyplacena; v případě poukazování dávky na účet je pojištěnec povinen sdělit číslo svého účtu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď