Nemocenská a důchod

Dobrý den,

mám dotaz týkající se nemocenské a důchodu. V 11/2014 jsem onemocněla ještě jako zaměstnanec v jedné firmě. V 1/2015 jsem dala výpověď a byla stále na nemocenské. Momentálně řeším následující problém.

Stále jsem na té jedné nemocenské, byl mi přiznán důchod I. Stupně a do měsíce mi bude odebrána neschopenka. Bohužel na tom stále nejsem zdravotně dobře. Budu se tedy muset přihlásit na úřad práce, ale ráda bych byla ještě na neschopence.

Dočetla jsem se, že na úřadu práce neschopenka neexistuje. Taky jsem se dočetla, že existuje nějaká ochranná lhůta po ukončení zaměstnání. Platí těch 7 dnů i v mém případě, když jsem dala výpověď v 1/2015 a u tohoto zaměstnavatele byla na nemocenské od 11/2014 do 7/2015? Běží i po tomhle ta lhůta? A mám vůbec nárok na nemocenskou, když mám důchod I. stupně?

Děkuji za vaši odpověď

S pozdravem

L.B.

Dotaz poslal/a: Lenka B., 25.06.2015 11:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 v 05:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se Vám postupně odpovědět na Vaše dotazy.

Pokud jste v pracovní neschopnosti (neschopenka), pak v zásadě nemá smysl chodit na Úřad práce. Podle zákona Vás na Úřadu práce nemohou přijmout do evidence uchazečů o zaměstnání v době, kdy jste na neschopence. Na Úřad práce byste tedy měla jít až při ukončení neschopenky.

Ochranná lhůta se vztahuje k poslednímu zaměstnání. Tady je otázka, proč jste ukončovala pracovní poměr? V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vás zaměstnavatel nemůže propustit. Mohla jste tedy zůstat v zaměstnání a ukončení pracovního poměru řešit až po skončení nemocenské.

Máte pravdu v tom, že v době, kdy budete evidována na Úřadu práce, tak není placená nemocenská. Úřad práce za vás neplatí nemocenské pojištění, nevzniká vám tedy nárok na nemocenské dávky. Pokud byste na tom zdravotně nebyla dobře, pak si pochopitelně můžete nechat vystavit potvrzení od doktora, které by Vás mělo omluvit z případných návštěv na ÚP.

V závislosti na délce Vašeho předchozího zaměstnání byste pak (po ukončení současné pracovní neschopnosti) zřejmě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Nezaměstnaná – musím chodit na úřad práce?

-

Dobrý den, Mám dotaz, dala jsem ke dnešnímu datu výpověď a čekám na majitele, až mi podepíše výpověď. Chci se zeptat, pokud nemám jinou práci, zda musím na UP? A nebo když si zaplatím sama zdravotní, zda mohu mít do konce roku brigádu a od nového roku bych nastoupila normálně do práce. A také bych […]

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadu práce, podpora a PPM

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká PPM. Po dvou letech mi 31. 12. končí pracovní smlouva, termín porodu mám v polovině dubna. Na leden a únor 2017 se chci zaregistrovat na úřad práce s tím, že bych dostávala podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň bych chodila do práce i nadále, ale […]

Zobrazit odpověď

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď