Nemocenská a důchod

Dobrý den,

mám dotaz týkající se nemocenské a důchodu. V 11/2014 jsem onemocněla ještě jako zaměstnanec v jedné firmě. V 1/2015 jsem dala výpověď a byla stále na nemocenské. Momentálně řeším následující problém.

Stále jsem na té jedné nemocenské, byl mi přiznán důchod I. Stupně a do měsíce mi bude odebrána neschopenka. Bohužel na tom stále nejsem zdravotně dobře. Budu se tedy muset přihlásit na úřad práce, ale ráda bych byla ještě na neschopence.

Dočetla jsem se, že na úřadu práce neschopenka neexistuje. Taky jsem se dočetla, že existuje nějaká ochranná lhůta po ukončení zaměstnání. Platí těch 7 dnů i v mém případě, když jsem dala výpověď v 1/2015 a u tohoto zaměstnavatele byla na nemocenské od 11/2014 do 7/2015? Běží i po tomhle ta lhůta? A mám vůbec nárok na nemocenskou, když mám důchod I. stupně?

Děkuji za vaši odpověď

S pozdravem

L.B.

Dotaz poslal/a: Lenka B., 25.06.2015 11:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 v 05:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se Vám postupně odpovědět na Vaše dotazy.

Pokud jste v pracovní neschopnosti (neschopenka), pak v zásadě nemá smysl chodit na Úřad práce. Podle zákona Vás na Úřadu práce nemohou přijmout do evidence uchazečů o zaměstnání v době, kdy jste na neschopence. Na Úřad práce byste tedy měla jít až při ukončení neschopenky.

Ochranná lhůta se vztahuje k poslednímu zaměstnání. Tady je otázka, proč jste ukončovala pracovní poměr? V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, Vás zaměstnavatel nemůže propustit. Mohla jste tedy zůstat v zaměstnání a ukončení pracovního poměru řešit až po skončení nemocenské.

Máte pravdu v tom, že v době, kdy budete evidována na Úřadu práce, tak není placená nemocenská. Úřad práce za vás neplatí nemocenské pojištění, nevzniká vám tedy nárok na nemocenské dávky. Pokud byste na tom zdravotně nebyla dobře, pak si pochopitelně můžete nechat vystavit potvrzení od doktora, které by Vás mělo omluvit z případných návštěv na ÚP.

V závislosti na délce Vašeho předchozího zaměstnání byste pak (po ukončení současné pracovní neschopnosti) zřejmě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď