Nemocenská a mateřská z HPP a DPP současně

Dobrý den,

jsem zaměstnána několik let za minimální mzdu, nyní jsem k tomu začala pracovat na dohodu o provedení práce se mzdou 18000 Kč.

Chci se zeptat, z čeho se vypočítává nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství. Oba zaměstnavatelé platí zdravotní i sociální.

Vypočítává se nemocenská jen z HPP anebo se denní vyměřovací základ sčítá z obou prací?

A jak to je s PPM? 270 dní pojištění během dvou let splňuji pouze u HPP. Dohoda o provedení práce trvá krátce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina V., 01.06.2017 14:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2017 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete formou práce na DPP (dohoda o provedení práce), pak u ní platí, že účast na nemocenském pojištění vzniká pouze v těch měsících, kdy je příjem vyšší než 10000 Kč. Vy se zmiňujete o částce 18000 Kč. Pokud ji dostáváte každý měsíc, pak jste v těchto měsících nemocensky pojištěna.

Co se týká nároku na nemocenské dávky (v době pracovní neschopnosti), pak zde platí, že při více zaměstnáních, může být nárok na nemocenské uplatněn v každém zaměstnání. Stejně tak je ale možné, být v jednom zaměstnání v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky, a při tom současně pokračovat ve výkonu druhého zaměstnání.

To by mohlo nastat např. v případě, že druhé zaměstnání můžete vykonávat z domu (při práci během pracovní neschopnosti musíte dodržovat vycházky), a že výkon tohoto druhého zaměstnání není v rozporu s léčebnými pokyny lékaře.

Pokud byste uplatňovala nárok na nemocenské dávky z obou zaměstnání tak to není tak, že by se denní vyměřovací základ sčítal. Pro každé z těchto dvou zaměstnání se vypočítá samostatně výše nemocenské a sečtou se až výsledné částky. Pokud by se sečetl už denní vyměřovací základ, pak by vyšel úplně jiný výsledek, který by pro vás navíc byl asi méně výhodný.

U PPM to máte při souběhu více zaměstnání trochu složitější. Platí zde to samé co u nemocenského. Můžete mít nárok na PPM z obou zaměstnání. V tom případě ale musí být v obou zaměstnáních splněny podmínky pro nárok na PPM. Jde především o tu minimální dobu účasti na nemocenském pojištění – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Takže pokud u práce na DPP, kterou vykonáváte krátce, nebude splněna podmínka 270 dní, pak nemůžete na základě této práce žádat o PPM a měla byste nárok jen na základě HPP.

Platí zde i to, že během čerpání PPM z jednoho zaměstnání, můžete vykonávat druhé zaměstnání (kde nemáte nárok na PPM). Během čerpání PPM navíc nejste limitovaná vycházkami nebo dodržováním léčebného režimu jako u nemocenské. Na druhou stranu, v době těsně před porodem a po porodu, se už moc pracovat nedá, takže podobnou možnost by využilo jen minimum žen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď