Nemocenská a hmotná nouze

Dobrý den,

ráda bych znala odpověď na níže popsanou situaci. Před časem byl přítel, kvůli nesplnění podmínek na ÚP, vyřazen z evidence uchazečů na ÚP.

Momentálně se živí různě po brigádách (zdravotní a sociální si pravděpodobně neplatí), a vznikla taková situace, že bude muset jít na operaci, předpokládaná doba léčby se odhaduje na cca 3 měsíce. Ráda bych věděla, zda takový člověk má nárok na nemocenskou, nebo nějakou podporu či hmotnou nouzi.

Žije v bytě, kde nemá trvalý pobyt. Údajně se na tuto situaci informoval, ale bylo mu řečeno, že pokud nemá trvalý pobyt, na dávky nemá nárok. Trvale (papírově) žije s rodiči, kde jejich příjem je natolik vysoký, že oni se mají o něj finančně postarat. Tak stejně se informoval, kdyby se přestěhoval ke mně, jako ke své přítelkyni, taky bych jej musela živit, protože můj plat je dost vysoký na uživení 2 lidí.

Dále bych chtěla vědět, zda by mu pomohlo se znovu zaregistrovat na ÚP (koncem února už by to mělo být možné)a pobírat nemocenskou či jakoukoliv jinou dávku na ÚP. Zajímá mě, zda dlouhodobá nemocenská je na ÚP nějakým způsobem akceptována. Chápu a vím, že krátkodobé nemocenské se na ÚP neakceptují.

Zkrátka bych potřebovala nějakým způsobem poradit – přítel bude minimálně 1/4 roku pravděpodobně bez příjmu, pokud tak bude, přijde o bydlení, pak mu tedy nezbude nic jiného, než se ihned vystěhovat a vrátit k rodičům a nechat se ve více než 30ti letech vyživovat? Dále má dítě, na které má soudně nařízené výživné a další jiné závazky.

Prosím o jakoukoliv radu v téhle, pro mě, docela pro něj bezvýchodné situaci.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Alice N., 26.01.2016 11:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 11:57 napsal/a:

Dobrý den,

Chápu, že situace Vašeho přítele není nijak lehká, ale obávám se, že pro Vás žádnou „užitečnou“ radu mít nebudu.

Co se týká nároku na nemocenské dávky, tak na ty vzniká nárok pouze v případě, že dotyčná osoba je účastníkem nemocenského pojištění. Tedy, že je zaměstnaný a nemocenské pojištění za něj hradí zaměstnavatel, nebo že je OSVČ a dobrovolné nemocenské pojištění si hradí sám.

Pokud se jedná o uchazeče o zaměstnání v evidenci Úřadu práce, tak bohužel na žádné nemocenské dávky nárok opravdu nevzniká.

Další věc jsou sociální dávky hmotné nouze. O ty je opravdu nutné žádat v místě trvalého bydliště. V případě hmotné nouze se pak posuzují příjmy „společně posuzovaných osob“, a je to tak jak byl Váš přítel informován. Při posuzování nároku na dávky hmotné nouze se zohledňují i příjmy dalších osob ve společné domácnosti.

Váš přítel se nyní může nechat zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, pokud již uplynulo 6 měsíců od vyřazení. Pokud ale v předchozích měsících pracoval jen „na dohodu“, tak s největší pravděpodobností nebude splňovat podmínku minimální odpracované doby a nárok na dávky mu nevznikne.

Je otázkou, zda si Váš přítel nemůže vyřídit trvalý pobyt pro místo, kde nyní žije. I pokud by se jednalo o nájem, neměl by být problém, aby si zde vyřídil trvalý pobyt (pokud má uzavřenou nájemní smlouvu, tak mu majitel bytu nemůže bránit ve vyřízení trvalého pobytu). Pak by mu mohl vzniknout nárok na dávky hmotné nouze, nebo třeba i na příspěvek na bydlení.

Ještě k tomu, že si Váš přítel neplatí sociální a zdravotní pojištění. U sociálního pojištění to v zásadě ničemu nevadí, jen se mu tato doba nebude započítávat do důchodu. Povinnost platit si zdravotní pojištění je ale daná zákonem a Vašemu příteli tak za dobu, kdy není zaměstnaný, nebo vedený v evidenci úřadu práce, naskakuje dluh u jeho zdravotní pojišťovny.

A není to jen samotný dluh za neuhrazené pojistné, ale navyšuje se i o penále. Tohle by měl Váš přítel výhledově začít řešit, jinak mu pak může hrozit i exekuce, nebo další problémy.

To samé platí i pro alimenty. Pokud je nyní nehradí, opět mu může hrozit exekuce nebo dokonce i trestní stíhání. Pokud je momentálně bez příjmů, může se obrátit na soud a zažádat si o dočasné snížení výše výživného, nebo se pokusit o nějakou dohodu s tím, komu má hradit alimenty. Pokud by delší dobu výživné nehradil a nijak to neřešil, mohou mu z toho vzniknout dost velké problémy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď