Nemocenská při rizikovém těhotenství – pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Jsem zaměstnaná od 1. 10. 2015 u jednoho zaměstnavatele, ale otěhotněla jsem a musím jít na rizikové těhotenství. A to jak ze zdravotních důvodů, tak i z důvodů mé práce, jelikož jsem pečovatelka a starám se o staré lidí – tak že velká fyzická zátěž.

Smlouva mi končí 30. 9. 2017 a samozřejmě mi smlouvu neprodlouží v mém případě.

Jak to je s nemocenskou když jí budu mít napsanou už od 26. 6. 2017.

Bude mi vyplácená po celou dobu, než mohu přejít na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela B., 18.06.2017 19:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:34 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás v danou chvíli vlastně nic nezmění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále budete dostávat nemocenské dávky. A to až do doby, kdy uplatníte nárok na PPM (nebo případně do doby, kdy by váš lékař rozhodl o ukončení neschopenky).

V případě ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti je to pak dokonce i tak, že i „lístek“ na peníze, nebo následně pak žádost o PPM, budete předávat ještě svému bývalému zaměstnavateli.

Pro nárok na nemocenské dávky je podstatné pouze to, kdy byla pracovní neschopnost zahájena. Tedy to, jestli byla zahájena v době, kdy jste zaměstnána nebo případně pokud jste alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

To co, se stane po zahájení pracovní neschopnosti pak již na probíhající PN nemá vliv.

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou během pracovní neschopnosti, by případně mohlo mít vliv na nárok na PPM, i když pravděpodobněji spíše ne. Nepíšete, na kdy vám případně vychází termín zahájení PPM, ale předpokládám, že by to mělo být ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání?

Pokud ano, tak nárok na PPM budete mít, i když v době jejího zaměstnání již budete nezaměstnaná.

V zásadě tak jedinou „nevýhodou“ toho, že vám pracovní poměr skončí již nyní je to, že pokud byste chtěla mít druhé dítě tak, aby vám mateřská/rodičovská dovolená na druhé dítě plynule navazovala na rodičovskou s prvním dítětem, tak by vám u druhého dítěte nevznikal nárok na PPM.

Což je dáno tím, že v době případného zahájení PPM na druhé dítěte nebudete zaměstnána a nebudete splňovat ani podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM i na druhé dítěte, byste pak případně musela během rodičovské nebo po jejím skončení nastoupit do zaměstnání a nějakou dobu tam pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď