Nemocná, ukončila činnost OSVČ – mám nárok na dávky v nezaměstnanosti?

Dobrý den, od 7. 1. jsem v nemocnicích, operována, hospitalizována, momentálně v domácí rekonvalescenci.

Operovali mi hlavu, beru antiepileptika, těžko předpokládat, jak rekonvalescence dlouho potrvá. Nicméně jsem při všech smyslech, hybnostech, jen mám rychle unavený mozek. Ten potřebuje častý odpočinek.

Já osobně rekonvalescenci předpokládám na pár měsíců. K 15. 2. jsem přerušila živnost (OSVČ), k 1. 1. jsem ukončila samostatně výdělečnou činnost u SSZ a ZP. Od 7. 1. jsem prakticky bez výdělku a jedu ze zásob.

Pokud půjdu na pracovní úřad, mám nárok na dávky v nezaměstnanosti? Co musím splňovat? A pokud na dávky v nezaměstnanosti nárok nemám?

Mohu zažádat o jiné? (nemocenskou část zdravotního pojištění jsem si neplatila)

Děkuji za info

Dotaz poslal/a: Michaela N., 29.02.2016 12:33

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:55 napsal/a:
 

Dobrý den,

Nejprve co se týká nemocenských dávek. Pokud jste si jako OSVČ neplatila nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné, se zdravotním pojištěním nemá nic společného, NP se hradí podobně, jako sociální, ČSSZ), tak na nemocenské dávky nárok mít nebude.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti – zde pro OSVČ v zásadě platí obdobné podmínky, jako pro ostatní zaměstnance. Pokud tedy splňujete podmínku, že v posledních 2 letech jste se účastnila důchodového pojištění (platila jste odvody na sociální pojištění jako OSVČ), v rozsahu nejméně 12 měsíců, pak byste nárok na podporu mít měla.

U OSVČ je to s podporou v nezaměstnanosti trochu komplikovanější v tom, že se dost často čeká na vypořádání všech papírů pro ČSSZ apod. Pokud již ale toto máte vyřešené, tak myslím, že by to neměl být větší problém.

Doporučuji se tedy obrátit na Úřad práce, kde Vám sdělí, jestli na podporu v nezaměstnanosti nárok máte nebo.

Co se týká dalších dávek – zde už se jedná o standartní sociální dávky. Pokud byste například žila sama, neměla žádný příjem, mohla byste být považována za osobu ve hmotné nouzi a tím pádem mít nárok na dávky hmotné nouze. To je ale poměrně „specifická záležitost“ kterou „na dálku“ nijak neposoudím.

Dále je zde případně i příspěvek na bydlení (záleží na typu bydlení, na nákladech, na počtu osob, které v bytě/domě mají trvalý pobyt atd.)

Všechny tyto věci (podpora v nezaměstnávací, dávky hmotné nouze, příspěvek na bydlení) se vyřizují na Úřadu práce. Doporučuji Vám tedy tam zajít a zjistit, na co přesně máte nárok ve Vašem případě, já mám nyní opravdu příliš málo informací k nějaké konkrétnější radě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,