Nepřišla mi nemocenská?

Dobry den,

chci se zeptat, kdy mi přijde nemocenská za prosinec 2015?

Dával sem papír na peníze 8. 1. 2016

Děkuji

Dotaz poslal/a: Milan D., 12.02.2016 18:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 v 04:00 napsal/a:

Dobrý den.

Co se týká nemocenských dávek, tak obecně platí, že (s výjimkou nařízené karantény), za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostáváte nic. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti pak máte nárok na náhradu mzdy, kterou platí zaměstnavatel (ta je vyplácena za pracovní dny, resp. za neodpracované hodiny). Od 15 dne pracovní neschopnosti pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty jsou pak vypláceny za každý kalendářní den.

Nemocenské pojištění a vše související upravuje zákon číslo 187/2006 Sb. Zákon o nemocenském pojištění – viz: Výplata dávek § 110:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

V případě že nemocenské dávky vyplácí zaměstnavatel, pak je obvyklé, že jsou tyto nemocenské dávky vypláceny v obvyklém výplatním termínu. V případě že nemocenské dávky vyplácí ČSSZ, pak jsou dávky vypláceny v průběhu měsíce. Termín výplaty nemocenských dávek není přesně daný. Liší se podle toho, kdy byly dodány podklady, resp. podle místní příslušnosti.

Nemocenské dávky jsou – podobně jako výplata – vypláceny zpětně. Tedy například v únoru byste měl dostávat peníze za leden.

Co se týká konkrétního termínu, tak se můžete informovat u svého zaměstnavatele nebo u místní OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská při práci na DPČ

-

Dobrý večer, pracuji na DPČ už 6 měsíců. Zaměstnavatel bohužel jinou smlouvu nechce dát. Do práce chodím každý den, jako kdybych měla HPP. Takže má výplata každý měsíc nejde pod 10000 Kč. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nemocenskou, protože jsem zjistila, že jsem těhotná a moje lékařka mi chce napsat neschopenku, protože […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPČ a těhotenství

-

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem po 3 leté mateřské, která skončila v červnu, ale od května jsem nastoupila do práce na DPP, kde mi jiný úvazek dát nechtěli, tak jsem od července přešla do jiné práce na DPČ a teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Bohužel toto zaměstnání není vhodné pro těhotné tak bych […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek u neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Mám živnostenský list v oboru fotografování, mám to jako vedlejší příjem k zaměstnání. Nevím a spíše mám strach v této činnosti pokračovat. Nastoupila jsem 12.12 na neschopenku. Jsem těhotná a vzhledem k tomu že moje hlavní pracovní činnost je náročná musela jsem nastoupit na neschopenku. Jde mi o to, jak […]

Zobrazit odpověď

Neomezené vycházky během nemocenské

-

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat. Jsem na dočasné PN, od minulého týdne. Můj zaměstnavatel mě ale bude již tento týden v pátek potřebovat v práci. Na personálním oddělení mého zaměstnavatele mi ale sdělili, že LÉKAŘ nemusí ukončovat neschopenku, ale může na ten jeden den stanovit, jak oni řekli, NEOMEZENÉ vycházky. Je to pravda?

Zobrazit odpověď