Neúspěšné ukončení studia na vyšší odborné škole – příspěvek na bydlení

Dobrý den,

Po maturitě jsem nastoupila na vyšší odbornou školu, ale bohužel jsem ji nedokončila úspěšně. Již přes rok pobírám příspěvek na bydlení. Teď v lednu jsem ale neuspěla u zkoušky a přestala jsem být studentem – na školu se budu hlásit zase hned v září.

Chci se zeptat, zda mám i přesto nárok na příspěvek na bydlení a co mam udělat, zda se přihlásit na úřad práce a hledat práci na půl rok, než mi začne opět škola?

Děkuji pěkně za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka K., 21.01.2016 23:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.01.2016 05:04 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve k Vašemu dotazu ohledně ukončení studia a registraci na ÚP. Určitě byste měla co nejdříve zajít na Úřad práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Je to především z toho důvodu, že jakmile jste přestala být studentem, tak za Vás stát již nadále nehradí zdravotní pojištění.

Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné, jakmile nejste student, zaměstnanec nebo nejste v evidenci ÚP, tak máte povinnost platit si zdravotní pojištění sama. Pokud byste si ho neplatila, tak Vám u Vaší zdravotní pojišťovny začne „naskakovat“ dluh. Nemusí se sice jednat o velkou částku, ale časem by mohla narůst o úroky a pak by Vás to mohlo nepříjemně překvapit.

Zajeďte tedy na ÚP, kde Vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, a od data kdy budete zaevidována, bude za Vás zdravotní zase hradit stát. Pokud by byl rozdíl mezi datem zařazení do evidence a datem ukončení studia, pak je dobré zajít i na Vaši zdravotní pojišťovnu a těch několik dní doplatit (pokud by to bylo jen několik dní, tak se bude jednat jen o poměrně malou částku).

To, jestli budete mít případně nárok na podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od toho, jestli jste během studia pracovala. Pokud ne, resp. pokud jste během studia nesplnila podmínku minimální odpracované doby (12 měsíců za poslední 2 roky, přičemž práce na DPP se zpravidla nezapočítává), pak nárok mít nebudete.

Co se dále týká příspěvku na bydlení, ten je podmíněn hlavně tím, že bydlíte v bytě, kde máte nájemní smlouvu a trvalý pobyt. To jestli jste/nejste student, popř. nezaměstnaná/zaměstnaná není až tak rozhodující (resp. pokud byste začala pracovat a měla nějaký vyšší příjem, tak by to pak roli hrálo). Osobně se tedy domnívám, že na příspěvek na bydlení by tato změna neměla mít žádný vliv. Každopádně byste ale tuto změnu měla oznámit (platí zde zákonná povinnost ohlašovat všechny změny).

To se týká i toho že jako student jste pravděpodobně měla nárok na přídavky na dítě. Pokud jste je pobírala, i zde je nutné oznámit změnu, jinak by docházelo k neoprávněnému pobírání dávky a mohlo by pák po Vás být vyžadováno vrácení takto vyplacené částky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď