Nevím, kdy končí rodičovský příspěvek

Dobrý den

Mám dotaz můj syn se mi narodil 6.12.2011 podala jsem papíry na mateřskou po 9 měsících jsem šla na rodičovský příspěvek.

A teď si nejsem jistá, kdy mi přijde poslední rodičovský příspěvek, když sem to měla na 4 roky dítěte?.

Pak bych se ještě chtěla zeptat, na co mám pak nárok, jak má pokračovat, po posledním rodičovským příspěvku.

děkuji za rady

Dotaz poslal/a: Lucie K., 05.01.2016 11:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.02.2016 v 05:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste si zvolila 4-letou variantu rodičovského příspěvku, pak nejdelší možná doba, kdy je možné tuto sociální dávku čerpat, skončí v měsíci, kdy Vašemu dítěti budou 4 roky – viz zákon o státní sociální podpoře (tj. zákon číslo 117/1995 Sb.):

§ 30

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše

(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.

Konkrétní datum Vám pochopitelně nepovím. Záleží na přesném termínu, kdy jste podala žádost RP (resp. k jakému konkrétnímu datu Vám byl RP přiznán).

Po skončení pobírání rodičovského příspěvku byste pak měla jít na Úřad práce (pokud tedy Vaše zaměstnání skončilo). Na ÚP byste se měla dostavit do 3 dnů od ukončení pobírání RP (Zákon o zaměstnanosti, tj. zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 26 Zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

A dále pak, pokud vaše zaměstnání v průběhu rodičovské dovolené skončilo, pak byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. V tomto případě – pokud jste během rodičovské dovolené nepracovala a neměla tak jiný příjem, ze kterého by bylo možné určit výši podpory, se podpora v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu,

Tedy za první dva měsíce byste měla dostat cca 3900 Kč (průměrná mzda v předchozím roce byla lehce přes 26 tisíc korun).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené

-

Dobrý den, kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč? Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin? Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

-

Dobrý den, můj dotaz souvisí s podobným evidovaným dotazem zde u Vás. Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Jako zaměstnanec splňuji kritéria pro tyto dávky. Ovlivní tedy pobírání nemocenské výši mateřské v případě, že mám pracovní neschopnost 3 měsíce před nástupem na mateřskou? Ostatní měsíce mám plně odpracované. Děkuji

Zobrazit odpověď