Normativní náklady na bydlení 2017

Z logiky vývoje a růstu nákladu lze usoudit, že i normativní náklady budou pro rok 2017 úměrně upraveny.

O kolik, prosím pro družstevní byty a byty vlastníků?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zdenek B., 02.01.2017 16:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.01.2017 v 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Normativní náklady na bydlení vyplývají z příslušného zákona – zde konkrétně zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.). A dále pak z příslušného nařízení vlády, kterým jsou každý rok vyhlašovány nové normativní náklady na bydlení pro aktuální rok. Aktuálně platné nařízení vlády (číslo 449), kterým se stanovují náklady na bydlení od 1. 1. 2017 do 31. 1. 2017 najdete třeba zde: https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/16-449.htm

Do propočtu normativních nákladů na bydlení byl zohledněn odhad meziročního nárůstu u cen nájemného (o 1,3 %), elektřiny (o 1,3 %), tepla a teplé vody (o 1,0 %), vodného a stočného (o 3,2 %), pevných paliv (o 0,7 %), ostatních služeb souvisejících s bydlením (tj. komunální služby, odvoz pevného odpadu, údržba bytů apod. o 0,9 %) a meziroční pokles u ceny plynu (o 4,1 %).

Zároveň byla pro výpočet normativních nákladů na bydlení zohledněná snížená spotřeba pitné vody, a to v souladu s vyhláškou Ministerstva zemědělství č. 48/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů. Tato vyhláška stanoví směrné číslo roční spotřeby vody pro byty na jednoho obyvatele bytu s tekoucí teplou vodou za rok na 35 m3. Zejména tato úprava spotřeby pitné vody zapříčinila mírné snížení částek normativních nákladů na bydlení.

Nedá se tedy říci, že by u normativních nákladů došlo k nějakému plošnému navýšení. Podle velikosti města a podle počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt došlo buď k drobnému snížení, nebo naopak k drobnému navýšení. Většinou se ale jedná o změny v řádu desítek Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď