Jak se počítá ochranná lhůta v těhotenství?

Dobrý den,

nyní jsem v 6. týdnů těhotenství, termín porodu bude někdy v druhé půlce až ke konci ledna 2018.

Pracuji na úřadě a musím vykonat zvláštní odbornou způsobilost, nyní jedu na druhý opakovaný pokus na ústní část, zkoušku mám 20.06.

V případě, že bych zkoušku nevykonala a již nejela ani na opětovný 3. pokus. Zajímá mě, jestli spadá do ochranné lhůty již nástup na mateřskou dovolenou (prosinec 2016) nebo se to počítá 180 dní do data porodu.

Děkuji.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Natálie K., 29.05.2017 07:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 v 14:33 napsal/a:

Dobrý den,

Přijde mi, že z vašeho dotazu něco „vypadlo“, takto to trochu nedává smysl. Odhaduji, že tam mělo být něco v tom smyslu, že pokud nevykonáte nějakou zkoušku, tak by vám hrozila ztráta zaměstnání? (alespoň to tedy odhaduji na základě toho, že se zajímáte o ochrannou lhůtu)

Pokud je tomu tak, pak co se týká ochranné lhůty pro uplatnění nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tak ta se počítá do zahájení „mateřské“, což je zpravidla v době 6 – 8 týdnů před porodem (resp. nejpozději je to ten 6 týden).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

A dále pak paragraf 34, který upravuje termín zahájení PPM:

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

b) dnem porodu, pokud k porodu došlo před počátkem podpůrčí doby uvedené v písmenu a

Z výše uvedené citace zákona tedy jasně vyplývá, že není rozhodující ani tak kdy proběhne porod, jako to, kdy je zahájena PPM. Ta musí být zahájena v rámci lhůta 180 dní od skončení posledního zaměstnání (přesněji tedy od skončení poslední výdělečné činnosti, která zakládal účast na nemocenském pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď