Ošetřování člena rodiny – nemocná žena na mateřské

Dobrý den

Chtěla bych se zeptat. Jsem na mateřské s dvojčátkama a nyní jsem onemocněla. Mám vysoké teploty a antibiotika.

Manžel si na mě vzal OČR, aby se mohl starat o děti 15 měsíců. Chci se zeptat, bude to mít proplacené prosím?

A ještě OČR má psanou na mě a vzadu je jméno dítěte. Má tam napsat to dítě, na které se pobírá rodičovský příspěvek nebo mě? Moc děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana K., 23.11.2016 15:50

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.11.2016 v 17:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

Ve vašem případě mohou být hned dva důvody, díky kterým může mít manžel nárok na „ošetřovné“. Buďto se může jednat o ošetřování člena rodiny (OČR) nebo z důvodu péče o dítě. Podmínky pro placené ošetřovné určuje zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

  1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
  2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
  3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Vašeho případu se tedy může týkat jak ustanovení v odstavci 1, písmene a, nebo i ustanovení v odstavci 3, písmene b.

Jméno, které pak uvedete na „neschopence“ pak vyplývá z toho, podle kterého z těchto dvou ustanovení bude manžel požadovat proplacení ošetřovného

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,