Odstěhování od matky k babičce

Dobrý den,

mám otázku. Chci se odstěhovat od mé matky k babičce v srpnu, kdy dosáhnu 18 let. Důvod odstěhování je složitější a je to nejlepší řešení. Babička mě chce plně podpořit. Ví, v jaké situaci jsem.

Chci se zeptat, jestli musí platit alimenty, když studuji. A jestli má babička nárok na nějaké příspěvky či já.

Budu ráda za odpověď je to naléhavé jsem už zoufalá.

Dotaz poslal/a: Patricie P., 06.03.2016 12:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že rodiče mají vyživovací povinnost vůči svým dětem do doby, než se jsou schopni sami uživit (zde jen poznámka, že vyživovací povinnost platí i obráceně, děti pak mají vyživovací povinnost vůči svým rodičům).

Pokud studujete, tak až do věku 26 roků můžete být považována za nezaopatřené dítě – viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, paragraf 11:

§ 11

Nezaopatřené dítě

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo

b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Pokud se tedy odstěhujete ke své babičce, tak Vaši rodiče i nadále (dokud trvá Vaše nezaopatřenost), mají povinnost Vás vyživovat, tedy platit výživné, resp. alimenty.

Pokud by tak nečinili „dobrovolně“, tedy po vzájemné dohodě, tak je nutné se obrátit na soud a požádat o určení výše výživného. Pokud by ani poté neplatili, pak jsou postupy jak výživné vymáhat soudně či exekučně.

Co se týká jiných příspěvků, tak zde těžko říci. Záleží i na majetkových poměrech, resp. příjmech Vaší babičky. Mohl by zde být nárok na přídavky na dítě, případně příspěvek na bydlení, ale to takto, bez bližších údajů neposoudím.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď