Budu mít nárok na odstupné? Práce na dobu určitou

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na odstupné? Pracovní smlouvu mám na dobu určitou od 14. 1. 2016 do 14. 1. 2017.

Od 8. 8. 2016 jsem ale na nemocenské a lékař mi napsal omezení v práci, (páteř – ploténky), takže nebudu moct tuto práci vykonávat. Pracuji jako prodavačka masa a uzenin.

Jestli mi dá zaměstnavatel výpověď, ze zdravotních důvodů, před 14. 1. 2017, mám nárok na odstupné? Nebo když já dám výpověď ze zdravotních důvodů, jak to bude?

Dotaz poslal/a: Olga K., 19.11.2016 18:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.11.2016 11:49 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na odstupné má zaměstnanec nárok v případě, že je výpověď dána zaměstnavatelem. Pokud dá výpověď zaměstnanec, nebo pokud je pracovní poměr ukončen dohodou, nebo pokud se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, který zanikne tím, že uplyne sjednané datum, do kdy trvá pracovní poměr, tak nárok na odstupné nevzniká. Ano, je možné, aby se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli, že například při ukončení pracovního poměru dohodou bude vyplaceno nějaké „odstupné“ – ale to se již jedná pouze o vzájemnou dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Takže tedy, pokud váš pracovní poměr skončí k 14. 1. 2017 (kdy vám končí pracovní poměr na dobu určitou), nárok na odstupné nemáte.

Pokud dáte výpověď vy, a jedno z jakého důvodu, nárok na odstupné nemáte. To samé i v případě, že by se jednalo o ukončení pracovního poměru dohodu.

Pokud by vám zaměstnavatel dal výpověď ještě před „doběhnutím“ pracovního poměru na dobu určitou, tak byste nárok na odstupné mít mohla. V tomto případě – pracovní poměr trval méně než rok - by se jednalo o jeden měsíc odstupného.

V případě výpovědi, je ale běžná dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud by se vám zaměstnavatel rozhodl dát výpověď, tak by vám musel zaplatit plat za 3 měsíce (2 měsíce výpovědní lhůta + 1 měsíc odstupné). Tedy pochybuji, že by to zaměstnavatel udělal. Z jeho pohledu je finančně výhodnější, nařídit vám, abyste zůstala doma, a po dobu těch zbývajících necelých dvou měsíců vám platit mzdu, i když nebudete chodit do práce, než aby vám dával výpověď.

Jinak také platí, že pokud by se jednalo o výpověď ze „zdravotních“ důvodů, pokud by se jednalo o pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, pak zaměstnavatel má povinnost vyplatit vám odstupné.

Viz konkrétně zákoník práce, paragraf 67:

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně             

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

A dále pak paragraf 52:

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: 

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Kolik bude podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

-

Dobrý den, Jsem čtrnáct měsíců práce neschopen, tedy od 1. 6. 2022 do 16. 8. 2023. Jak mi bude vypočítaná případná podpora v nezaměstnanosti, pokud bych dal výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti pro vykonávanou práci?

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů bez nároku na odstupné

-

Dobrý den, vzhledem k mému, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu, jsem požádala mého zaměstnavatele o převedení na jinou pracovní pozici. Ten mě vyzval k návštěvě  závodní lékařky, která po zhlédnutí mé zdravotní dokumentace od odborných lékařů napsala lékařský posudek: „pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost“. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď s dvouměsíční lhůtou bez odstupného! Je to […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Podpora po RD – nová smlouva a zkušební doba

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené. Před porodem jsem měla smlouvu na dobu neurčitou na práci v kanceláři (asistentka nákupu). Mám se do práce vracet 6. 6. 2022 ale už nyní mi bylo řečeno, že pozice zanikla a není možné se vrátit na původní pozici. Byla mi nabídnuta práce skladníka, kde […]

Zobrazit odpověď