Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o 2 děti do 15let ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Šárka H., 09.07.2017 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 v 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás platí zdravotní pojištění stát. To jestli ještě dostáváte podporu v nezaměstnanosti nebo již ne, na to nemá vliv. Být tedy evidovaná jako osoba pečující o dítě má tedy smysl až ve chvíli, kdy byste chtěla ukončit vedení v evidenci Úřadu práce – což je pak nutné nahlásit na ÚP.

U své zdravotní pojišťovny pak nahlásíte, že pečujete o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. K tomu není potřeba žádné speciální potvrzení, řeší se to buď vyplněním nějakého jednoduchého formuláře, nebo jen prostým oznámením (každá zdravotní pojišťovna to má trochu jinak).

Od chvíle kdy to pojišťovně oznámíte, pak za vás také platí zdravotní pojištění stát.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době kdy jste vedená v evidenci úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak se vám tato doba započítává do doby nároku na důchod. V době, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak se vám tato doba může započítat také. Počítají se ale pouze 3 roky, přičemž se pak berou do úvahy poslední 3 roky zpětně (počítáno zpětně od podání žádosti o důchod).

Jak v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak i jako žena v domácnosti pečující i dítě (jedno dítě do 7 roků nebo dvě děti do 15 roků), si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně (v roce 2017) ve výši 1977 Kč.

V době, kdy jste vedená, jako osoba pečující o dítě platí určitá omezení. Nemůžete třeba dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nemůžete také vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala povinnost platit zdravotní pojištění. Můžete tedy mít jen nějakou „brigádu“ – například práci na DPP do 10000 Kč měsíčně nebo práci na DPČ do 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Nezletilé dítě – souhlas manželky s dovolenou v zahraničí

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mi může manželka zakázat odjet s naším synem na dovolenou. Žijeme s manželkou a naším nezletilým synem, jehož máme ve společné péči, ve společné domácnosti. Bohužel, pro vleklé neshody se budeme s manželkou rozvádět. O nastávajících prázdninách jsem chtěl spolu se synem odjet na dovolenou do zahraničí, ale manželka […]

Zobrazit odpověď

Kolik let se počítá na 4 děti do důchodového věku

-

Dobrý den, Mám čtyři děti narozené 1976, 1977, 1983, 1991. Kolik let mi připočtou do důchodu? Důchod 31. 12. 2017 Moc děkuji za vaši odpověď S pozdravem úctou

Zobrazit odpověď