Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o 2 děti do 15let ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Šárka H., 09.07.2017 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 v 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás platí zdravotní pojištění stát. To jestli ještě dostáváte podporu v nezaměstnanosti nebo již ne, na to nemá vliv. Být tedy evidovaná jako osoba pečující o dítě má tedy smysl až ve chvíli, kdy byste chtěla ukončit vedení v evidenci Úřadu práce – což je pak nutné nahlásit na ÚP.

U své zdravotní pojišťovny pak nahlásíte, že pečujete o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. K tomu není potřeba žádné speciální potvrzení, řeší se to buď vyplněním nějakého jednoduchého formuláře, nebo jen prostým oznámením (každá zdravotní pojišťovna to má trochu jinak).

Od chvíle kdy to pojišťovně oznámíte, pak za vás také platí zdravotní pojištění stát.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době kdy jste vedená v evidenci úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak se vám tato doba započítává do doby nároku na důchod. V době, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak se vám tato doba může započítat také. Počítají se ale pouze 3 roky, přičemž se pak berou do úvahy poslední 3 roky zpětně (počítáno zpětně od podání žádosti o důchod).

Jak v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak i jako žena v domácnosti pečující i dítě (jedno dítě do 7 roků nebo dvě děti do 15 roků), si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně (v roce 2017) ve výši 1977 Kč.

V době, kdy jste vedená, jako osoba pečující o dítě platí určitá omezení. Nemůžete třeba dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nemůžete také vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala povinnost platit zdravotní pojištění. Můžete tedy mít jen nějakou „brigádu“ – například práci na DPP do 10000 Kč měsíčně nebo práci na DPČ do 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď