OSVČ a mateřská dovolená 2014

Dobrý den, pracuji jako OSVČ a čekám teď miminko. Zajímalo by mě jak to přesně je s mateřskou a rodičovskou dovolenou u OSVČ. Zhruba do poloviny roku 2011 jsem pracovala v normálním zaměstnání. Pak jsem byla asi půl roku na podpoře na úřadu práce. A od začátku roku 2012 podnikám. Platím si základní zálohy na zdravotní pojištění a sociální. Daně mám v pořádku, i když ve výsledku zas tak moc na daních neplatím (tak nevím, jestli má nějaký vliv?). Můžete mi poradit, jak si mám spočítat, kolik peněz jako OSVČ dostanu jako mateřskou a jak dlouho mohu mít rodičovskou dovolenou? Děkuji

Dotaz poslal/a: Marta P., 14.1.2014 19:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.01.2014 v 8:34 napsal/a:

Dobrý den Marto, pokusím se zodpovědět vaše dotazy, i když bohužel neuvádíte všechny podstatné informace. Vezmu to postupně.

Nejprve k mateřské dovolené. Mateřská, přesněji PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je dávka, která se vyplácí z nemocenského pojištění (podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti). Na mateřskou dovolenou se nastupuje zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem a PPM se vyplácí zhruba do 22 týdne věku dítěte.

Na tuto dávku (mateřskou) budete mít jako OSVČ nárok pouze v případě, že si kromě povinných odvodů platíte navíc ještě nemocenské pojištění. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ zatím stále dobrovolné (pro zaměstnance resp. pro zaměstnavatele je povinné). Pokud jste si nemocenské neplatila, na mateřskou nárok nemáte. Mohl by o ni případně žádat otec dítěte, pokud splňuje podmínky.

Budete mít nárok pouze na rodičovský příspěvek. Ten bude buď základní – tj. prvních 9 měsíců od narození dítěte 7600 Kč a následně 3800 Kč měsíčně, nebo pokud váš manžel resp. otec dítěte pracuje a má dostatečně vysoký základ pro nemocenské pojištění, pak byste si případně mohli zvolit i jinou variantu výše a délky rodičovského příspěvku.

Jinak ve vašem případě (OSVČ) se nedá hovořit v pravém slova smyslu o „rodičovské dovolené“. Rodičovskou dovolenou poskytuje ze zákona zaměstnavatel svým zaměstnancům. V případě OSVČ jste i nadále podnikatelka (pokud nepozastavíte činnost) a pouze pobíráte rodičovský příspěvek. V praxi to pro vás znamená např., že musíte i nadále platit zdravotní pojištění. Pokud byste se tomu chtěla vyhnout, musíte ukončit nebo alespoň pozastavit činnost jako OSVČ. Pak by za vás mohl zdravotní pojištění platit stát, podobně jako za jiné matky v domácnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

-

Dobrý den, jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :( Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud […]

Zobrazit odpověď