OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

Dobrý den,

jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Gabriela M., 23.12.2016 08:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 13:36 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že platíte zálohy na sociální pojištění ve výši 1972 Kč. Tato částka odpovídá minimální mu sociálnímu pojištění pro rok 2016 (v roce 2017 to bude 2061 Kč). To znamená, že si podle všeho neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění. To je v minimální výši 115 Kč měsíčně a platí se také ČSSZ (resp. OSSZ).

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné dle příslušných zákonů, placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatíte, pak ale nemáte nárok ani na nemocenské dávky. Dávky jako je „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti nebo práce peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Abyste na tuto dávku měla nárok, musíte si začít platit nemocenské dávky.

Ale u OSVČ to s tím nárokem na mateřskou není až tak jednoduché. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak musíte být účastníkem nemocenského pojištění (platit si ho), nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok před zahájením PPM.

Nárok na mateřskou (zahájení PPM) spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete sama po dohodě s ošetřujícím lékařem). V praxi si tedy jako OSVČ musíte platit nemocenské pojištění cca 11 měsíců před tím, než se vám má narodit dítě.

Pak je zde i otázka, jak vysokou byste měla mateřskou, pokud si budete platit jen minimální nemocenské pojištění. Při platbě NP ve výši 115 Kč by vám vycházela mateřská na 116 Kč za kalendářní den, tedy 3480 Kč měsíčně a 22 736 Kč za celou dobu (28 týdnů), a to není mnoho.

Nemocenské si případně můžete platit i ve vyšší částce – její výše ale nemůže být libovolně vysoká. Je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Dále je zde také omezení, že v době, kdy jako OSVČ čerpáte „mateřskou“ nemůžete osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdobně jako zaměstnankyně na mateřské nesmí v této době vykonávat zaměstnání, na jehož základě je jim vyplácena PPM).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten už máte nárok i jako OSVČ bez ohledu na to, jestli platíte nebo neplatíte pojištění, nebo v jaké výši si jej platíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď