OSVČ – dlouhodobá neschopnost

Dobrý den,

prosím o odpověď na můj dotaz.

Manžel je veden jako OSVČ. V tomto měsíci mu byla diagnostikována porucha srdečního svalu a je v hospitalizaci v nemocnici. Lékaři říkali, že činnost, kterou doposud provozoval, nebude moc nejméně půl roku vykonávat.

Chci se zeptat:

1, potřebuje manžel od lékařů potvrzení o pracovní neschopnosti

2, má si manžel po dobu nečinnosti pozastavit svou činnost a tím i přestat platit zálohy na VZP a OSSZ

3, pokud lékaři posoudí manželův stav jako invalidní, kdy a za jakých podmínek lze tuto skutečnost provést

4, pokud bude manžel celou dobu bez příjmu, je možné získat finanční podporu v rámci sociálního systému ČR

Velice děkuji za vaši odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Naďa B., 31.12.2016 11:49

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2017 15:26 napsal/a:
 

Dobrý den,

Ve svém dotazu neuvádíte, zda si manžel jako OSVČ platil nemocenské pojištění nebo ne. Zatímco placení zdravotního a sociálního pojištění je u OSVČ povinné, placení nemocenského pojištění je dobrovolné. Proto si ho pak velká většina OSVČ neplatí.

Pokud by si platil nemocenské pojištění, měl by teď mít nárok na nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Pak se obracíte na ČSSZ (resp. místní OSSZ), tady se dokládá potvrzení od lékaře (neschopenka).

Pokud si nemocenské pojištění neplatil, pak na nemocenské dávky nárok nemá. Nemocenské pojištění se ani nedá doplatit zpětně.

Manžel pochopitelně může svou činnost jako OSVČ přerušit nebo i ukončit – pokud po nějakou dobu nebude danou činnost vykonávat a nebude tak mít žádné příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, pak to určitě dává smysl. Případně je možné i jen požádat o snížení záloh na sociální a zdravotní pojištění.

To třeba v případě že by manžel přece jen v nějakém omezeném rozsahu danou činnost vykonával (nemusí se jednat přímo o „fyzický“ výkon nějaké činnosti, u OSVČ dost často dochází k tomu, že vystavují faktury a mají nějaký příjem, i když fakticky žádnou práci v daný měsíc neprovádí, ale i toto fakturování je bráno jako výkon podnikání).

Pokud by zdravotní stav vašeho manžela zakládal nějaký stupeň invalidity a mohl by mu vznikat nárok na invalidní důchod, pak se obracíte opět na příslušnou OSSZ. V závislosti na stupni invalidity (první, druhý nebo třetí stupeň) se pak liší i výše důchodu. Je mimo jiné nutné splňovat podmínku minimální doby pojištění (5 let v posledních 10letech, případně pokud má manžel více než 38 roků pak to může být i 10 roků v posledních 20 letech). Ve vztahu k tomu, že je manžel OSVČ zde nejsou žádné specifické podmínky.

Co se týká nároku na jiné dávky. Pokud by manžel podnikání jako OSVČ ukončil nebo přerušil, může mu případně vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak u sociálních dávek záleží na mnoha různých faktorech. Třeba u dávek pomoci ve hmotné nouzi (pro osoby bez příjmů nebo jen s nízkým příjmem) se zpravidla posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti – tedy i ty vaše, nebo případně i dalších osob, které sdílí společnou domácnost. A nárok na dávky je, pouze pokud společné příjmy jsou nižší než určitá částka. Na toto se opravdu nedá nijak jednoduše odpovědět. Obraťte se případně na místní úřad práce, kde vám poradí, zda splňujete nárok na některou z dávek. Ať už by to byla podpora v nezaměstnanosti nebo případně příspěvek na bydlení nebo zmíněné dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,