OSVČ na Úřadu práce – nárok na podporu a mateřskou?

Dobrý den,

jsem OSVČ teprve 7 měsíců. Bohužel budu muset tuto činnost přerušit a jít na úřad práce. Nemocenské pojištění si platím teprve 2 měsíce.

Chtěla bych se zeptat, je možné si platit nadále nemocenské pojištění jako OSVČ i když jsem registrovaná na ÚP a očekávat v případě těhotenství po uplynutí nezbytné doby PPM?

Dále by mne zajímalo, mám-li nárok na mateřský a posléze rodičovský příspěvek od ÚP, pokud budu registrována delší dobu (cca 5 měsíců)před těhotenstvím na ÚP?

Od roku 2015 mám odpracovaných 12 měsíců.

Počítá se tato doba jako odpracovaný rok i když jsem mezi tím byla registrována na ÚP?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Alena Č., 06.06.2017 17:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 v 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nemůžete být zároveň OSVČ a nezaměstnaná na Úřadu práce. Buď jedno, nebo druhé. Oboje současně nejde. Pokud ukončíte nebo přerušíte výkon činnosti jako OSVČ, pak můžete jít na Úřad práce a může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pak ale současně již nemůžete platit nemocenské pojištění jako OSVČ. Nebo obráceně, můžete být i nadále OSVČ, platit si nemocenské pojištění, pak ale nemůžete bát vedená jako nezaměstnaná a nemáte ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to opravdu buď a nebo. Musíte si vybrat.

Pokud byste ukončila/přerušila výkon činnosti jako OSVČ, pak vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde je podmínka, abyste v době posledních 2 let byla účastníkem důchodového pojištění alespoň po dobu 12 měsíců. Nemusí se jednat o 12 měsíců v kuse, stačí když celkový součet za poslední dva roky odpovídá minimálně 12 měsícům. Do toho se vám pak může započítat jak 7 měsíců výkonu OSVČ, kdy jste si sociální pojištění platila sama, tak i případně předchozí zaměstnání.

Pozor jen na to, že pokud jste si jako OSVČ platila jen minimální zálohy na sociální pojištění, pak i výsledná podpora v nezaměstnanosti bude jen velmi nízká. Vychází se totiž vyměřovacího základu. Pokud jste 2016/2017 platila minimální sociální pojištění, pak byl vyměřovací základ 6752 Kč. Z toho je pak podpora první dva měsíce 65%, poté dva měsíce 50% a zbytek doby 45%. Tedy za první dva měsíce byste po přerušení výkonu OSVČ měla podporu cca 4300 Kč.

Pokud budete vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, pak podle všeho nebudete mít nárok na mateřskou, resp. PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu vám vzniká nárok pouze v případě, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, jako OSVČ si jej případně hradíte sama), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti. Pokud jste si ale NP platila jen dva měsíce, pak i vaše pojištění trvalo jen dva měsíce, a ochranná doba by tedy byla také jen dva měsíce.

Druhou podmínkou nároku na PPM je pak to, že v době zahájení „mateřské“ splňujte minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Jako OSVČ byste navíc musela nejméně 180 dní mít v posledním roce. V době, kdy jste nezaměstnaná na ÚP, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí.

Na rodičovský příspěvek byste pak ale určitě nárok měla. Na ten máte nárok už jen z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině, které má méně než 4 roky. Jako nezaměstnaná byste si ale nemohla zvolit délku/výši rodičovského příspěvku. To by bylo možné jedině případně na základě příjmu otce dítěte (u možnosti zvolit si délku/výši RP stačí, když je možné stanovit vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď