Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje.

Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole.

moje otázka zní:

Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože je zde možnost práce jen na 3 směny a to já si dovolit nemohu.

Musím se pak nechat vyřadit z evidence na úřadu práce a mohu se pak zaevidovat znova? Už jsem úplně zoufalá.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Denisa P., 05.04.2018 15:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 v 08:55 napsal/a:

Dobrý den,

To, že se u své zdravotní pojišťovny nahlásíte, že jste osoba pečující o dítě do 7 roků (popř. osoba pečující o dvě děti do 15 roků), má v podstatě vztah jen k placení zdravotního pojištění. V době, kdy jste vedená jako osoba pečující o dítě, si nemusíte platit zdravotní pojištění sama, ale bude jej za vás platit stát.

Jsou s tím ale spojena určitá omezení. V takovém případě by dítě nemělo chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně.

Stejně tak, vy byste neměla mít příjem, který zakládá účast na zdravotním pojištění. Například byste mohla mít nějakou brigádu na DPP (dohoda o provedení práce), ale s maximálním příjmem do 10000 Kč měsíčně (do 10 tisíc korun měsíčně se z DPP neodvádí zdravotní a sociální pojištění).

Žádné zvláštní dávky pro matky, které pečují o dítě do 7 roků, ale nejsou.

Na druhou stranu tím není nijak dotčen nárok na „běžné“ sociální dávky, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, popř. dávky hmotné nouze.

Ve vztahu k Úřadu práce – ano, pokud byste přestala být osobou pečující o dítě, tak můžete jít na Úřad práce. Tam by vás měli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání – pak za vás opět platí zdravotní pojištění stát.

Za dobu, kdy jste pečovala o dítě, vám ale žádný zvláštní nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká. U něj by se hodnotilo to, jestli jste v posledních dvou letech pracovala (byla účastníkem důchodového pojištění).

Je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední 2 roky. Zatímco třeba rodičovská se zde započítává jako náhradní doba (tedy stejně, jako kdybyste pracovala), pokud jste „jen“ matka v domácnosti, tak se to při posuzování nároku na podporu nezohledňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď