Osoba pečující o dítě do 7 let – sociální pojištění?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedena na UP ,ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o dítě do 7 let, tak sociální si budu platit sama?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o dítě do 7 let?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika Z., 03.02.2016 12:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.02.2016 09:15 napsal/a:

Dobrý den,

V době kdy jste evidována na Úřadu práce (i když nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti), tak za Vás stát odvádí zdravotní pojištění. Sociální pojištění za Vás nehradí, doba, kdy jste vedena na ÚP, se nezahrnuje do doby, ze které se pak vypočítává důchod.

Pokud byste se rozhodla, že budete doma, jako osoba pečující o dítě do 7 roků, tak zde platí paragraf 25 Zákona číslo 435/2004 Sb., Zákon o zaměstnanosti:

§ 25

(1) Uchazečem o zaměstnání může být, pokud tento zákon dále nestanoví jinak, pouze fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není:

….

p) osobou pečující o dítě nebo osobou, která je vedena v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, je-li těmto osobám vyplácena odměna pěstouna podle § 47j odst. 1 písm. c) a d) zákona o sociálně-právní ochraně dětí,

Tj. nemůžete být současně osobovou vedenou v evidenci ÚP a současně osobou pečující o dítě.

Jinak dále platí paragraf 7, Zákon číslo 48/1997 Sb., Zákon o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů:

§ 7

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Tedy, pokud byste chtěla být doma, jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak stačí zajít na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny, a zde nahlásit tuto skutečnost. Na základě toho, pak nebudete muset hradit zdravotní pojištění. A současně byste toto měla nahlásit na ÚP, který Vás podle všeho vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání.

Ve výsledku tedy v zásadě není rozdíl mezi tím, jestli jste vedena na ÚP nebo osobou pečující o dítě. Na ÚP za Vás zdravotní pojištění hradí stát, pokud byste byla osobou pečující o dítě, tak je za Vás opět plátcem zdravotního pojištění stát.

Ani v době, kdy jste vedena na ÚP, ani za jako osobou pečující o dítě za Vás nikdo nehradí sociální pojištění. Ani se tato doba (na rozdíl od mateřské nebo rodičovské dovolené) nezapočítává do doby, která zakládá nárok na starobní důchod.

Zdravotní pojištění si musíte platit povinně (je toto dáno zákonem). Pokud nespadáte do některé ze skupin, u kterých je plátcem stát (jako třeba za nezaměstnané, nebo právě za osoby, které celodenně pečují o dítě).

Sociální pojištění ale hradíte na základě výdělečné činnosti. Tj. nemáte povinnost si ho platit v době, kdy jste vedena na ÚP nebo osobou pečující o dítě. Pozor jen na to, že tato doba se nezapočítává do doby, která zakládá nárok na starobní důchod.

Sociální pojištění (resp. důchodové) si ale můžete platit dobrovolně. Pak by se vám doba, kdy platíte toto dobrovolné pojištění, započetla do nároku na důchod.

Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %.

Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2016 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2016, tedy 1 891 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

-

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská. Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce? Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní […]

Zobrazit odpověď