Nárok na peněžitou pomoc v mateřství po skončení zaměstnání

Dobrý den, ráda bych se zeptala:

Nyní jsem na rodičovské dovolené, která mi v srpnu 2017 končí.

Bohužel zaměstnavatel, u kterého jsem zaměstnaná od srpna 2006, mi nevyhověl s prodloužením mateřské do 4 let věku dítěte.

O syna se nemá kdo postarat, proto budu muset dát výpověď ke konci srpna 2017.

Chtěla bych se zeptat, kdyby se stalo, že bych otěhotněla, měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dotaz poslal/a: Radka K, 09.07.2017 18:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda byste případně měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), by záviselo na tom, kdy konkrétně byste otěhotněla, a kdy by došlo k ukončení pracovního poměru.

V době, kdy byste byla nezaměstnaná (například vedená v evidenci Úřadu práce), za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění je jednou ze základních podmínek vzniku nároku na PPM.

Po skončení zaměstnání byste byla v ochranné době, která je až 180 dní. Čistě teoreticky, pokud byste dala k 31. 8. 2017 výpověď, s dvouměsíční výpovědní lhůtou, pak by ochranná doba pro peněžitou pomoc v mateřství byla od 1. 11. 2017 do 30. 4. 2018 (pokud by byl pracovní poměr ukončen dohodou bez dvouměsíční výpovědní lhůty, tedy k 31. 8. 2017, pak by ochranná doba byla do 28. 2. 2018).

Pokud by k zahájení PPM došlo ještě během ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok měla, i když byste po skončení v současném zaměstnání už nikde jinde nepracovala. Zahájení PPM je možné nejdříve v době 8 týdnů před porodem (nejpozději pak 6 týdnů před porodem).

Vezmu-li do úvahy délku těhotenství 280 dní, pak by k jeho zahájení muselo dojít buď do 19. 7. 2017 (konec ochranné lhůty 28. 2. 2018) nebo do 18. 9. 2017 (konec ochranné lhůty do 30. 4. 2018). Tyto termíny jsou však jen orientační. Termín porodu se zpravidla stanovuje až při ultrazvukovém vyšetření někdy na konci prvního trimestru, takže se to nedá brát s přesností na konkrétní kalendářní den.

Podstatné je to, že pokud by k zahájení těhotenství došlo třeba až po podání výpovědi, třeba někdy koncem září, nebo v říjnu apod., pak s největší pravděpodobností nárok na PPM u druhého dítěte mít nebudete. Abyste nárok měla, musela byste pak ještě někdy v době před druhým porodem, pracovat u jiného zaměstnavatele.

Pokud by vám nevznikal nárok na PPM u druhého dítěte, měla byste pak nárok až na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď