Peněžitá pomoc v mateřství po rizikovém těhotenství

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP od 13. 11. 2017, na dobu určitou tj. do října 2018.

Nyní jsem na neschopence – rizikové těhotenství. Před nástupem do práce jsem byla necelé dva měsíce vedena na úřadu práce.

Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Nejsem si jistá jak je to když marodím. Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika V., 11.04.2018 06:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:10 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny základní podmínky. Mezi ně patří především účast na nemocenském pojištění (PPM spadá mezi nemocenské dávky, resp. dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění).

Je požadováno, abyste v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní datum si volíte sama), splňovala minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Do doby účasti na nemocenském pojištění se vám počítají všechny kalendářní dny od 13. 11. 2017 do termínu nástupu na PPM. V dotazu nepíšete, kdy máte plánovaný termín porodu, resp. na kdy vám vychází zahájení PPM, takže nevím, jestli tuto podmínku splníte nebo ne.

Do oněch 270 kalendářních dní se započítávají všechny dny od zahájení pracovního poměru. Včetně víkendů, státních svátků, doby kdy jste byla na dovolené, nebo i doby, kdy jste nyní v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství. Naopak doba, kdy jste byla vedená na Úřadu práce, se nijak nezapočítá (během evidence na ÚP za vás stát platí jenom zdravotní pojištění, to nemocenské neplatí).

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době zahájení PPM musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (to, že jste současně v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí), nebo musíte být alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (posledního zaměstnání).

Zatímco doba na rizikovém těhotenství se započítává do oněch 270 dní, nemocenské dávky, které dostáváte v pracovní neschopnosti, se nepočítají pro výpočet PPM. Vaše PPM – pokud na ni budete mít nárok – by se počítala z příjmu v zaměstnání před zahájením pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď