Peněžitá pomoc v mateřství a DPČ

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu, nebo spíše o vysvětlení. Od 1. 12. 2015 do 30. 11. 2016 jsem pracovala na HPP, od 1. 12. 2016 do 31. 1. 2017 na DPČ, od února 2017 jsem na úřadě práce. Termín porodu mám v srpnu.

Dnes jsem se byla na OSSZ ptát, zda mám nárok na mateřskou, doma když jsem si to počítala tak mi to do ochranné lhůty vyšlo.

Na OSSZ mi bylo řečeno, že i když jsem na DPČ vydělávala víc jak 2500Kč, tak mi nárok na mateřskou nevzniká, z důvodu, že jsem se zaměstnavatelem uzavřela smlouvu na DPČ tzv. na minimum. Moje otázka zní, jak je to možné, když minimum jsem nevydělávala, výplata činila vždy přes 2500Kč. Nějak tomu nerozumím.

Mockrát děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana S., 28.06.2017 18:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 v 14:31 napsal/a:

Dobrý den,

U DPČ je to s účastí na nemocenském pojištění trochu složitější. To, jestli vám z práce na DPČ plyne nemocenské pojištění, se odvíjí od toho, jaký byl sjednán příjem. Třeba u zdravotního pojištění je rozhodujícím faktorem výše příjmu. Jakmile je příjem u DPČ 2500 Kč a vyšší, zaměstnavatel platí zdravotní pojištění.

U sociálního pojištění (pod které pak spadá i nemocenské pojištění) se pracuje se „sjednaným příjmem“:

§ 6

Podmínky účasti zaměstnanců na pojištění

(1) Zaměstnanci jsou účastni pojištění, jestliže

b) sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání za kalendářní měsíc činí aspoň částku rozhodnou pro účast na pojištění (dále jen "rozhodný příjem").

(2) Rozhodný příjem činí 2 500 Kč. Částka rozhodného příjmu se zvýší od 1. ledna kalendářního roku, pokud jedna desetina součinu všeobecného vyměřovacího základu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění, který o dva roky předchází tomuto kalendářnímu roku, a přepočítacího koeficientu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu bude po zaokrouhlení na celou pětisetkorunu směrem dolů vyšší než dosud platná částka rozhodného příjmu; rozhodný příjem se stanoví ve výši této desetiny po tomto zaokrouhlení. Výši rozhodného příjmu stanoveného podle věty druhé vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením.

To ale není vše. Ve vašem případě zřejmě nebyl sjednán žádný příjem, nebo byl sjednán příjem nižší než 2500 Kč. Pokud jste pak v některém měsíci (nebo i obou zmíněných měsících) měla příjem vyšší než 2500 Kč – pak bylo sociální pojištění odvedeno v režimu zaměstnání malého rozsahu:

§ 7

Pojištění při zaměstnání malého rozsahu

(1) Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž není splněna podmínka uvedená v § 6 odst. 1 písm. b), neboť sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání je nižší než rozhodný příjem nebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec.

(2) Při výkonu zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání takového zaměstnání, v nichž dosáhl částky započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání aspoň ve výši rozhodného příjmu.

Tím se pak dostáváme k tomu, že nyní jste nezaměstnaná. Na PPM byste měla nárok při splnění minimální doby účasti na nemocenském pojištění v posledních 2 letech (to splňujete započítáním doby v zaměstnání, kde jste byla na HPP). A současně musíte být v ochranné době, která je maximálně 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ze zaměstnání malého rozsahu ale ochranná doba neplyne – viz paragraf 15:

(4) Ochranná lhůta neplyne

c) ze zaměstnání malého rozsahu,

Výše uvedené je ale pouze moje osobní dedukce na základě vámi uvedeného. Je možné, že neznám všechny skutečnosti a důvodem pro to, že nemáte nárok na PPM, je případně i něco jiného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď