Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

Dobrý den,

nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti.

Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Dotaz poslal/a: J. Tulachová, 18.03.2017 10:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.07.2017 v 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Termín zahájení mateřské dovolené, si určujte sama po konzultaci se svým lékařem. Vychází se z příslušných zákonů. Zaměstnavatel do toho „nemá co mluvit“. Termín zahájení mateřské dovolené je možný v době 6 – 8 týdnů před porodem. Termín zahájení MD se odvíjí od očekávaného termínu porodu (proto ta zmínka o lékaři, který určuje právě termín porodu), konkrétní datum byste si měla určovat sama.

Co se týká mateřské dovolené, tak ta je určena v paragrafu 195, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 195

Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Druhá věc je pak peněžitá pomoc v mateřství, o kterou budete žádat v souvislosti s mateřskou dovolenou. Ta se řídí zákonem o nemocenském pojištění. Termín zahájení je zde stejný, jako u mateřské dovolené – tedy opět 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si určujete sama. Pokud si jej neurčíte, pak se má za to, že k zahájení dochází od začátku 6 týdne před porodem. Viz paragraf 34, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 34

Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Běžná praxe je taková, že se domluvíte se svým lékařem na datu zahájení mateřské dovolené a PPM. Lékař pak k tomuto datu ukončí vaši pracovní neschopnost a vypíše vám dokumenty pro žádost o PPM. Ty pak předáváte svému zaměstnavateli společně s oznámením o zahájení mateřské dovolené. O mateřskou dovolenou nemusíte „žádat“ tak, jako o běžnou dovolenou, ale zaměstnavateli pouze oznamujete její zahájení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď