Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

Dobrý den,

nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti.

Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Dotaz poslal/a: J. Tulachová, 18.03.2017 10:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.07.2017 v 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Termín zahájení mateřské dovolené, si určujte sama po konzultaci se svým lékařem. Vychází se z příslušných zákonů. Zaměstnavatel do toho „nemá co mluvit“. Termín zahájení mateřské dovolené je možný v době 6 – 8 týdnů před porodem. Termín zahájení MD se odvíjí od očekávaného termínu porodu (proto ta zmínka o lékaři, který určuje právě termín porodu), konkrétní datum byste si měla určovat sama.

Co se týká mateřské dovolené, tak ta je určena v paragrafu 195, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 195

Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Druhá věc je pak peněžitá pomoc v mateřství, o kterou budete žádat v souvislosti s mateřskou dovolenou. Ta se řídí zákonem o nemocenském pojištění. Termín zahájení je zde stejný, jako u mateřské dovolené – tedy opět 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si určujete sama. Pokud si jej neurčíte, pak se má za to, že k zahájení dochází od začátku 6 týdne před porodem. Viz paragraf 34, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 34

Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Běžná praxe je taková, že se domluvíte se svým lékařem na datu zahájení mateřské dovolené a PPM. Lékař pak k tomuto datu ukončí vaši pracovní neschopnost a vypíše vám dokumenty pro žádost o PPM. Ty pak předáváte svému zaměstnavateli společně s oznámením o zahájení mateřské dovolené. O mateřskou dovolenou nemusíte „žádat“ tak, jako o běžnou dovolenou, ale zaměstnavateli pouze oznamujete její zahájení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské – přechod na mateřskou s druhým dítětem

-

Dobry den, prosím Vás o pomoc. 20. 08. 2014 se mi narodil syn – rodičovská 3 roky. Obdržela jsem info o ukončení rodičovského příspěvku k 31. 07. 2017. 9. 10. 2017 mám termín porodu (8 týdnů před nástupem na novou mateřskou) – 14. 8. 2017? Rozdíl 2 týdny mezi rodičovskou a novou mateřskou. Mám nastoupit […]

Zobrazit odpověď