Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

Dobrý den,

nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti.

Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Dotaz poslal/a: J. Tulachová, 18.03.2017 10:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.07.2017 v 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Termín zahájení mateřské dovolené, si určujte sama po konzultaci se svým lékařem. Vychází se z příslušných zákonů. Zaměstnavatel do toho „nemá co mluvit“. Termín zahájení mateřské dovolené je možný v době 6 – 8 týdnů před porodem. Termín zahájení MD se odvíjí od očekávaného termínu porodu (proto ta zmínka o lékaři, který určuje právě termín porodu), konkrétní datum byste si měla určovat sama.

Co se týká mateřské dovolené, tak ta je určena v paragrafu 195, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 195

Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Druhá věc je pak peněžitá pomoc v mateřství, o kterou budete žádat v souvislosti s mateřskou dovolenou. Ta se řídí zákonem o nemocenském pojištění. Termín zahájení je zde stejný, jako u mateřské dovolené – tedy opět 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si určujete sama. Pokud si jej neurčíte, pak se má za to, že k zahájení dochází od začátku 6 týdne před porodem. Viz paragraf 34, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 34

Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Běžná praxe je taková, že se domluvíte se svým lékařem na datu zahájení mateřské dovolené a PPM. Lékař pak k tomuto datu ukončí vaši pracovní neschopnost a vypíše vám dokumenty pro žádost o PPM. Ty pak předáváte svému zaměstnavateli společně s oznámením o zahájení mateřské dovolené. O mateřskou dovolenou nemusíte „žádat“ tak, jako o běžnou dovolenou, ale zaměstnavateli pouze oznamujete její zahájení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď