Po 15 letech poprvé nezaměstnaná, otěhotněla jsem

Dobrý den,

po 15 letech, kdy jsem byla vždy zaměstnaná (nové zaměstnání pokaždé plynule navazovalo na předchozí), mi v 30. 11. 2016 nebyla prodloužena smlouva na dobu určitou (pracovní smlouva byla na 1 rok).

Od 1. 12. 2016 do 31. 3. 2017 (121 dní) jsem byla vedena na úřadě práce jako nezaměstnaná a pobírala podporu v nezaměstnanosti.

Od 1. 4. 2017 mám novou práci. Bohužel jsem zjistila, že jsem těhotná. Předpokládaný termín porodu mám 1. 11. 2017.

V tuto chvíli jsem ještě ve zkušební lhůtě a bojím se, že až se současný zaměstnavatel dozví, že čekám potomka, zruší mi pracovní poměr bez udání důvodu. Jak bych to prosím v takovém případě měla s PPM?

Mám na ni nárok, či nikoli?

Zákon jsem četla, ale nerozumím mu úplně a nedaří se mi ho aplikovat na sebe.

Moc děkuji za pomoc

Dotaz poslal/a: Dana L., 19.04.2017 18:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní ve zkušební době, pak ano, zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr téměř kdykoliv, a to bez udání důvodu. Pokud by se nejednalo o zkušební dobu, pak jste jako těhotná ve zvláštní ochraně a zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď. V době zkušební době ale toto neplatí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před porodem), byste byla stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní. Druhou podmínkou je pak to, že při zahájení „mateřské“ (PPM), splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Pokud vám termín porodu vychází na 1. 11. 2017, pak byste PPM mohla zahájit nejdříve 6. 9. 2017. Vzhledem k tomu, že skoro celý rok 2016 a i část roku 2017 jste pracovala/budete pracovat, tak podmínka účasti na nemocenském pojištění je určitě splněna.

Trochu horší je to s první uvedenou podmínkou. Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, a vy pak byla až do porodu nezaměstnaná (nepracovala byste již v jiném zaměstnání), pak by záleželo na konkrétním termínu, kdy by k tomu došlo.

Po ukončení pracovního poměru ve zkušební době, by vám běžela ochranná doba. Ta je sice až 180 dní, ale podstatné je to „až“. Pokud byste byla v tomto novém zaměstnání třeba jen 2 měsíce, pak je ochranná lhůta jen 60 dní.

Pokud by k ukončení pracovního poměru došlo až někdy těsně před koncem zkušební doby – např. 25. 6. 2017, pak byste měla ochrannou dobu v délce 85 dní, tedy do 18. 9. 2017 což by vám vycházelo. Čistě teoreticky byste tedy potřebovala být nyní v zaměstnání alespoň do 19. 6., pak by ochranná lhůta vycházela na 79 dní tedy do 6. 9. 2017, co by mělo být přesně 8 týdnů před porodem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď