Po 15 letech poprvé nezaměstnaná, otěhotněla jsem

Dobrý den,

po 15 letech, kdy jsem byla vždy zaměstnaná (nové zaměstnání pokaždé plynule navazovalo na předchozí), mi v 30. 11. 2016 nebyla prodloužena smlouva na dobu určitou (pracovní smlouva byla na 1 rok).

Od 1. 12. 2016 do 31. 3. 2017 (121 dní) jsem byla vedena na úřadě práce jako nezaměstnaná a pobírala podporu v nezaměstnanosti.

Od 1. 4. 2017 mám novou práci. Bohužel jsem zjistila, že jsem těhotná. Předpokládaný termín porodu mám 1. 11. 2017.

V tuto chvíli jsem ještě ve zkušební lhůtě a bojím se, že až se současný zaměstnavatel dozví, že čekám potomka, zruší mi pracovní poměr bez udání důvodu. Jak bych to prosím v takovém případě měla s PPM?

Mám na ni nárok, či nikoli?

Zákon jsem četla, ale nerozumím mu úplně a nedaří se mi ho aplikovat na sebe.

Moc děkuji za pomoc

Dotaz poslal/a: Dana L., 19.04.2017 18:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní ve zkušební době, pak ano, zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr téměř kdykoliv, a to bez udání důvodu. Pokud by se nejednalo o zkušební dobu, pak jste jako těhotná ve zvláštní ochraně a zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď. V době zkušební době ale toto neplatí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před porodem), byste byla stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní. Druhou podmínkou je pak to, že při zahájení „mateřské“ (PPM), splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Pokud vám termín porodu vychází na 1. 11. 2017, pak byste PPM mohla zahájit nejdříve 6. 9. 2017. Vzhledem k tomu, že skoro celý rok 2016 a i část roku 2017 jste pracovala/budete pracovat, tak podmínka účasti na nemocenském pojištění je určitě splněna.

Trochu horší je to s první uvedenou podmínkou. Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, a vy pak byla až do porodu nezaměstnaná (nepracovala byste již v jiném zaměstnání), pak by záleželo na konkrétním termínu, kdy by k tomu došlo.

Po ukončení pracovního poměru ve zkušební době, by vám běžela ochranná doba. Ta je sice až 180 dní, ale podstatné je to „až“. Pokud byste byla v tomto novém zaměstnání třeba jen 2 měsíce, pak je ochranná lhůta jen 60 dní.

Pokud by k ukončení pracovního poměru došlo až někdy těsně před koncem zkušební doby – např. 25. 6. 2017, pak byste měla ochrannou dobu v délce 85 dní, tedy do 18. 9. 2017 což by vám vycházelo. Čistě teoreticky byste tedy potřebovala být nyní v zaměstnání alespoň do 19. 6., pak by ochranná lhůta vycházela na 79 dní tedy do 6. 9. 2017, co by mělo být přesně 8 týdnů před porodem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď