Po 15 letech poprvé nezaměstnaná, otěhotněla jsem

Dobrý den,

po 15 letech, kdy jsem byla vždy zaměstnaná (nové zaměstnání pokaždé plynule navazovalo na předchozí), mi v 30. 11. 2016 nebyla prodloužena smlouva na dobu určitou (pracovní smlouva byla na 1 rok).

Od 1. 12. 2016 do 31. 3. 2017 (121 dní) jsem byla vedena na úřadě práce jako nezaměstnaná a pobírala podporu v nezaměstnanosti.

Od 1. 4. 2017 mám novou práci. Bohužel jsem zjistila, že jsem těhotná. Předpokládaný termín porodu mám 1. 11. 2017.

V tuto chvíli jsem ještě ve zkušební lhůtě a bojím se, že až se současný zaměstnavatel dozví, že čekám potomka, zruší mi pracovní poměr bez udání důvodu. Jak bych to prosím v takovém případě měla s PPM?

Mám na ni nárok, či nikoli?

Zákon jsem četla, ale nerozumím mu úplně a nedaří se mi ho aplikovat na sebe.

Moc děkuji za pomoc

Dotaz poslal/a: Dana L., 19.04.2017 18:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní ve zkušební době, pak ano, zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr téměř kdykoliv, a to bez udání důvodu. Pokud by se nejednalo o zkušební dobu, pak jste jako těhotná ve zvláštní ochraně a zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď. V době zkušební době ale toto neplatí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před porodem), byste byla stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní. Druhou podmínkou je pak to, že při zahájení „mateřské“ (PPM), splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Pokud vám termín porodu vychází na 1. 11. 2017, pak byste PPM mohla zahájit nejdříve 6. 9. 2017. Vzhledem k tomu, že skoro celý rok 2016 a i část roku 2017 jste pracovala/budete pracovat, tak podmínka účasti na nemocenském pojištění je určitě splněna.

Trochu horší je to s první uvedenou podmínkou. Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době, a vy pak byla až do porodu nezaměstnaná (nepracovala byste již v jiném zaměstnání), pak by záleželo na konkrétním termínu, kdy by k tomu došlo.

Po ukončení pracovního poměru ve zkušební době, by vám běžela ochranná doba. Ta je sice až 180 dní, ale podstatné je to „až“. Pokud byste byla v tomto novém zaměstnání třeba jen 2 měsíce, pak je ochranná lhůta jen 60 dní.

Pokud by k ukončení pracovního poměru došlo až někdy těsně před koncem zkušební doby – např. 25. 6. 2017, pak byste měla ochrannou dobu v délce 85 dní, tedy do 18. 9. 2017 což by vám vycházelo. Čistě teoreticky byste tedy potřebovala být nyní v zaměstnání alespoň do 19. 6., pak by ochranná lhůta vycházela na 79 dní tedy do 6. 9. 2017, co by mělo být přesně 8 týdnů před porodem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď